Befőtt, szörp és lekvár is készülhet belőle: így tartósítsd a meggyet

mtcover
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

A gömbölyű, lédús meggy a nyár egyik nagy kedvence, melyből sokféle finomság készülhet, és még tartósíthatod is, hogy a zordabb időben is élvezhesd a zamatát.

A nyár tele van finomabbnál finomabb gyümölcsökkel, melyek szezonját alig várja az ember, ilyen a málna, dinnye, cseresznye és a meggy. Az idény sajnos gyorsan elrepül, könnyes szemmel lehet siratni a mézédes vagy épp savanykásabb zamatú finomságokat, épp ezért élvezd ki őket, amíg lehet. Ha pedig nem szeretnél hosszú ideig a kedvenc csemegéid nélkül élni, akkor tartósítsd a gyümölcsöket.

A gyümölcsök és zöldségek konzerválása ősi technika, az eljárás mesterei a nagymamák, érdemes megfogadni tanácsaikat, és feltölteni a fagyasztó vagy a kamra polcait, mert így, ha véget ért a kedvenceid szezonja, lesz kéznél a finomságból. A gyümölcsök tartósítására a legnépszerűbb módszer, ha szörp, lekvár vagy befőtt készül belőlük. A gyümölcsöket érdemes kicsit különlegesebben eltenni, más ízekkel párosítani.

Legutóbb az eper tartósítása volt terítéken, most a jó idő másik nagy slágere, a meggy kapja a figyelmet, elmondjuk, szerintünk, hogy érdemes üvegbe zárni a gömbölyded finomságot.

Lekvár

A kimagozott gyümölcsből fenséges lekvárt lehet készíteni, mely ízléstől függően lehet darabos vagy szép simára turmixolt. A meggylekvár jólesik kalácsra kenve, a reggeli joghurtba keverve is finom, és persze a süteményekben is hasznát veheted, lehet az fánk vagy piskótatekercs. A lekvárt készítheted tartósítószerrel vagy nélküle, ha hosszabb ideig szeretnéd biztonsággal a kamra polcán tudni, akkor érdemes egy keveset használni.

Az alapmeggylekvár magából a gyümölcsből, cukorból és citromból készül, itt olvashatod el a receptet. Ha különlegesebb zamatú lekvárt szeretnél készíteni, akkor érdemes rummal, fahéjjal vagy likőrrel megbolondítani. A pluszhozzávalót mindig a legvégén kell a lekvárhoz keverni, mert úgy fog érződni a zamata. Érdemes úgy is kipróbálni, ha az üvegbe töltött meggylekvár tetejére kerül egy kis különlegesség, mondjuk mentalevél, de más gyümölcsökkel mixelve is érdemes kísérletezni, ilyen a cseresznye, málna vagy az áfonya.

Befőtt

Az ép, szemet gyönyörködtető meggyet (maggal vagy nélküle) befőttként kötelező eltenni, remek csemege lesz a hűvösebb időben, magában is jólesik, de sós és édes finomságok mellé is remekül passzol.

A legegyszerűbb módszer, ha a makulátlan, csírátlanított üvegbe pakold bele a gyümölcsöt, ha szeretnéd, kerülhet mellé pluszízesítő, a legjobban fahéj passzol a meggyhez. Amikor már minden az üvegben van, akkor a gyümölcs tetejére szórj cukrot, utána öntsd fel annyi meleg vízzel, amennyi ellepi, helyezd rá a tetőt, ezután már csak a dunsztolás van hátra.

mct3

Szörp

A meggylé remek szomjoltó, érdemes belőle szörpöt készíteni. A házi szörp legegyszerűbb elkészítési módja, ha a megtisztított, kimagozott gyümölcsöt vízzel együtt felteszed melegíteni, majd amikor felforrt, leszűröd, a gyümölcs levét kinyomkodod. Ezután add hozzá a citromot és a cukrot, tedd vissza a tűzhelyre, főzd még 25-30 percig, majd töltsd üvegbe és száraz dunsztban hűtsd ki. A részletes receptet itt találod hozzá.

Aszalva

A meggyet aszalva is érdemes eltenni, több technikát is ki lehet próbálni, ha nincs aszalógéped, akkor a legegyszerűbb, ha a kimagozott gyümölcsöt napon vagy sütőben szárítod. Itt olvashatsz bővebben az aszalás technikájáról.

Fagyasztva

Maggal és nélküle is jól bírja a gyümölcs a hibernálást. A legpraktikusabb, ha úgy teszed el, hogy a meggyet tálcára helyezve mélyhűtőbe rakod addig, amíg megdermed, majd kiveszed, és zacskóba vagy dobozba pakolva teszed a fagyasztóba.

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük