Nem csak befőzéssel tartósíthatod a paradicsomot: 3 tipp, hogyan érdemes eltenni
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Nyáron, ha van rá lehetőség, érdemes feltölteni a kamra polcát zamatos, házi paradicsomlével, télen jól fog jönni az üvegbe eltett finomság, de másképpen is tartósíthatod a napérlelte zöldséget.
A befőzés ma már nem annyira népszerű, hisz a boltokban mindent megtalálni, pedig a házi készítésű finomságnak nincsen párja. Mindig tudod, mi van benne, ráadásul adalékanyag- és ízfokozómentes.
A nyár egyik nagy kedvence a paradicsom, amit passzírozva, lé vagy lekvár formájában szokás eltenni. A paradicsomot sokféleképpen lehet tartósítani, a két legnépszerűbb technika a fagyasztás és az aszalás, mutatjuk, hogyan állj nekik.
A paradicsom lefagyasztása
A paradicsom lefagyasztása egyszerű feladat, ezért is kaptak rá annyian. Több módon is le lehet fagyasztani a lédús zöldséget: ha rakottaba tennéd bele, akkor felszeletelve tedd légmentesen zárható zacskóba, úgy rakd a jégszekrénybe.
A paradicsomokat héjuktól megszabadítva, apró kockákra vágva is le lehet fagyasztani. Az összevágott zöldséget töltsd tisztára mosott joghurtos vagy tejfölös dobozba, zárd le és hibernáld, tökéletes lesz paradicsomszószokba.
Leturmixolva vagy hagymával dinsztelve is elteheted a paradicsomot, a sűrű szószt szintén töltheted tejfölös vagy joghurtos dobozba, de ha van szilikonos muffinformád, abba is adagolhatod. A formákba töltött paradicsomot fedd le szorosan fóliával, utána tedd a fagyasztóba.
Paradicsomaszalás
Az aszalt paradicsom különleges csemege, sütheted kenyértésztába, teheted salátába, húsételekbe csempészve is isteni, tényleg rengetegféleképpen felhasználhatod. Boltokban ugyan be lehet szerezni, de sokkal jobban jársz, ha te magad készíted el.
Az aszalás nem nehéz feladat: vágd fel a paradicsomot, pakold aszalógépbe vagy sütőpapírral bélelt tepsire, fűszerezd sóval és borssal. Ha sütőben készül, 100 fokon süsd meg a zöldséget nagyjából 2 óra alatt, míg a mazsolára nem hasonlít az állaga. Ha elkészült, mehet a paradicsom tiszta üvegekbe, majd önts annyi olívaolajat rá, amennyi teljesen ellepi, zárd le és mehet is a kamra polcára.
A paradicsomot savanyítani is lehet
A zöld paradicsom legjobb felhasználása. Mosd meg a zöld paradicsomot, majd pakold tiszta üvegbe, utána a savanyításnál használt ecetes, cukros, ízlés szerint fűszerezett forró vízzel öntsd fel, az üveget zárd le. Az így eltett paradicsom kiváló szendvicsbe, de kínálhatod sültek mellé is, meglepően finom csemege.
Fotók: Getty Images