7 bevált trükk a tökéletes rántott húsért: így lesz belül szaftos, kívül ropogós
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Almás-fahéjas zabkása sütőben sütve: tápláló és isteni reggeli
Ragacsos, ír krémlikőrös fudge: tökéletes gasztroajándék
10 ünnepi sült a karácsonyi asztalra: hagyományos és új kedvencek egy helyen
Karácsonyi narancsos, gesztenyés kuglóf: csak keverj össze mindent
Ehető karácsonyi dekorációk: 7 kreatív ötlet, hogy lenyűgözd a vendégeket
Rántott húst sütni mindenki tud, ám a tökéletesen készült frissensült készítése igényel némi tapasztalatot. A megfelelő fortélyokat ismerve a ropogós bunda alatt szaftos lesz a hús.
A rántott hús a vasárnapi menü kötelező eleme. Nehezen találni olyan embert, aki ne szeretné. Az elkészítése sem nehéz, még kezdő fakanálvirtuózok is megbirkóznak vele.
A frissensült sokféle húsból készülhet, finom a csirke combjából, szárnyából, ám a legnagyobb kedvenc a szárnyas melléből, sertéskarajból és borjúfelsálból sütött. Akkor igazán finom, ha a bunda ropogós, a hús pedig omlós, szaftos. Hogy mire kell figyelni a tökéletes rántott hús készítésénél, az a most következő cikkből kiderül.
Klopfold ki a húst!
A szeletek klopfolására azért van szükség, hogy a rostok felpuhuljanak. Hogy milyen vastagságúra lapítod, az ízlés kérdése. Van, aki vékonyan szereti, míg más a vastagabb szeletekre esküszik.
Fűszerezés
Hagyományosan sóval, esetleg borssal ízesítve készül a rántott hús. Persze más fűszerrel is érdemes kipróbálni. Ha így döntenél, pácold be a szeleteket, vagy a hús bundáját dobd fel különböző ízesítőkkel, de erre még visszatérünk.
A panírozásnál erre figyelj
A lisztes forgatás után alaposan rázd le a felesleget a húsról, mert ha sok rajta a liszt, akkor a tojás nehezebben tapad rá. A második panírozási mozzanat a tojásba merülés. A tojáshoz érdemes plusz alapanyagot keverni, ilyen a natúr joghurt, tejföl, tej, ásványvíz, sőt, van, aki nagyon kevés olajat is csorgat hozzá, mondván, úgy jobban megmarad a panír a húson.
A tojás után zsemlemorzsában kell megforgatni a szeleteket. A morzsából a legjobb házit használni, de érdemes kipróbálni még a pankót, vagy ha egészségesebb végeredmény a cél, akkor zabkorpával is helyettesítheted.
A zsemlemorzsa szereti a fűszereket
Ha igazán különlegesre vágysz, akkor a zsemlemorzsát dobd fel. A ropogósabb végeredmény kedvéért keverj kukoricapelyhet a morzsába. Az ízfokozás kedvéért reszelt parmezán, metélőhagyma, reszelt citromhéj, rozmaring, chilipehely, szezámmag vagy szeletelt mandula is kerülhet bele.
Így lesz szaftos a hús
Panírozás előtt érdemes a húst fokhagymás tejbe, tejfölbe vagy joghurtba pácolni. Ennek az eljárásnak köszönhetően hihetetlenül omlós és sokkal finomabb lesz a rántott hús.
Olajban vagy zsírban süljön a rántott hús?
Sokan a sertészsír használatára esküsznek, míg mások az olajra. Ma már más opciót is ki lehet próbálni, például sütőben is lehet pompás rántott húst készíteni, vagy forró levegős sütőben. Ha azonban maradnál az olaj vagy zsír használatánál, akkor arra figyelj, hogy a zsiradék éppen csak ellepje a szeleteket. A hőmérséklete akkor ideális, ha serceg, de nem bugyborékol.
Sütésnél erre figyelj
A serpenyőben soha ne legyen egyszerre sok hús, mindegyik férjen el kényelmesen. Csak akkor szabad megmozgatni, ha fordításra kerül a sor. A felesleges piszkálás következtében a bunda könnyen megsérülhet, nem marad egyben. A sütési idő a hús fajtájától és vastagságától függ. A csontos részeket, mint például a csirkecombot, jóval tovább kell sütni.
A kisült húsokat tálalás előtt mindig pihentesd, így a bundának lesz ideje kicsit keményedni, jó ropogós lesz.
Fotó: cover: Getty Images, belső: Getty Images