Ne dobd ki a sárgadinnye magját és héját: tele vannak vitaminnal
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Az illatos sárgadinnyét szeptember végéig is élvezheted: a gyümölcs húsa mellett a magja és a héja is érdemel némi figyelmet, egy kis kreativitással pompás dolgok készülhetnek belőlük.
A sárgadinnye finom, tele van tápanyagokkal. Olyan vitaminokban bővelkedik, mint az A- és a C-, utóbbi az immunrendszer egészségéhez, erősítéséhez járul hozzá, míg a másik a szemet védi.
A gyümölcs víztartalma magas, ezért a hidratálásban is segít, mely létfontosságú az egészséges vese működéséhez, mi több, az emésztést is támogatja, illetve a vérnyomást is. Rosttartalma magas, ennek köszönhetően tisztítja és egészségesen tartja a bélrendszert.
A sárgadinnye nem csak értékei miatt népszerű, íze és illata megbabonázza az embereket. A gyümölcs húsa jólesik magában, de izgalmas saláták, hideg pohárdesszertek, fagylalt és turmix is készülhet belőle. A héja és a magja a legtöbb háztartásban a kukában végzi, pedig mindkettőt bátran fel lehet használni, így lépve egyet a pazarlásmentes életmód felé. Plusz azt sem szabad elfeledni, hogy a sárgadinnye értékei a magjában és a héjában is jelen vannak.
Mi készülhet a sárgadinnye magjából?
Az óvodás korú gyermekek közt az a mese terjed, hogy a lenyelt magoktól virág nő az ember hasában. Az biztos, hogy nem csak a kicsik, a felnőttek is kerülik a dinnye magját, pedig nem lesz tőle semmi bajod, ha megeszed. A sárgadinnye magját Kínában és a Közel-Keleten évszázadok óta fogyasztják, mivel ugyanúgy vitaminokban és ásványi sókban bővelkedik.
A magokat bátran keverheted turmixba, vagy egyszerűen kapard ki, majd szűrőedényben alaposan mosd át, utána ízesítsd olívaolajjal és fűszerekkel (só, bors, kömény, chili, kurkuma). Ezután a magokat terítsd sütőpapírral bélelt tepsire, és told 200 fokosra előmelegített sütőbe 10-12 percre. Az így készült magok tökéletes nassolnivalók, de salátákba is keverheted őket, vagy krémlevesek, házi kencék tetején is elférnek.
És mi legyen a héjával?
A biosárgadinnye héjából frissítő italokat érdemes készíteni. Az egyik nagy kedvencet egyszerűen összedobhatod: egy liter vízbe tedd bele a sárgadinnye héját, forrald fel, majd hagyd kihűlni. Ezután szűrd le, a lét öntsd karcsú üvegbe, majd mehet is a hűtőbe. A sárgadinnyeízű italt jéghidegen, friss mentalevéllel és cukorsziruppal keverve kínáld, remek hűsítő meleg napokon.
Fotók: Getty Images