Így tisztítsd meg és készítsd el a zöld spárgát, hogy tökéletes legyen
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Javában tart a spárgaszezon: a zsenge zöldségből számtalan finom ételt készíthetsz, azonban nem mindegy, hogy miként tisztítod meg és használod fel.
Idén előbb indult a spárgaszezon, az utóbbi hetekben megteltek az üzletek és a piacok a zsenge zöldséggel. Mivel viszonylag rövid ideig érhető el, érdemes minél többféle formában és ízesítésben elkészíteni, amíg lehet.
Miért érdemes fogyasztani?
Mielőtt rátérnénk a spárga pucolására, nézzük meg, miért érdemes gyakran fogyasztani ezt a zsenge zöldséget! Amellett, hogy isteni finom, nagyon egészséges is, rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, többek között A-, C-, E- és többféle B-vitamint, de folsav-, kalcium-, kálium-, nátrium-, vas- és foszfortartalma is kiemelkedő.
A spárgának magas a rosttartalma, míg a zsír- és kalóriatartalma alacsony, így bátran beillesztheted diétába, segíti az emésztést, és hozzájárul a koleszterinszint csökkentéséhez. Mivel vízhajtó tulajdonsága is van, segíti a szervezet méregtelenítését és a vesekő eltávolítását.
A spárga vásárlása, tárolása
Már a vásárlásnál is légy figyelmes: a zsenge, élénkzöld, fényes, darabokat keresd, ezek biztosan frissek és roppanósak. Ha fonnyadtnak, kókadtnak látod, kerüld el messzire.
A spárgát érdemes minél előbb feldolgozni, gyorsan megromlik és elveszti roppanósságát. Ha nedves papírtörlőbe csomagolva teszed a hűtőbe, akkor viszont 2-3 napig megőrzi frissességét.
A spárga megtisztítása
A spárga tisztítása nagyon egyszerű: csak fogd a kezedbe a zöldséget, majd a végét/szárát próbáld letörni. Ahol megtörik, arra a részre nem lesz szükséged, az valószínűleg kemény és fás, ezért nem lehetett meghajlítani. Ha földesnek látod, a spárga hegyét is érdemes átmosni folyó víz alatt.
A fás végeknek nem kell feltétlenül a kukában landolniuk, ugyanis ízletes alaplét főzhetsz belőlük, amit aztán használhatsz rizottóhoz, krémleveshez és különböző szószokhoz is.
A spárga felhasználása
A zöldség simán sütve, főzve, párolva is isteni, de ha ennél komplexebb fogásokba csempésznéd bele, akkor itt olvashatod el a spárgás receptválogatásunkat!
Spárga főzése
A zöld spárgát tisztítsd meg a fent leírtak szerint, majd dobd enyhén sós, forrásban lévő vízbe. A vastagságától függően kb. 7-9 perc szükséges neki, akkor jó, mikor puha, de még picit roppanós. Ha elkészült, rögtön öntsd le róla a forró vizet, és tedd bele jéghidegbe. Hagyd ebben pár másodpercig, szűrd le, majd kínálhatod is tetszőleges fűszerekkel megszórva.
Spárga párolása
Bár természetesen párolóedényben is készülhet a spárga – ebben az esetben is kb. 7 perc kell neki –, vajon készítve sokkal finomabb. Ehhez melegíts fel egy serpenyőben pár evőkanál vajat, majd dobd rá a megtisztított, feldarabolt spárgát. A lángot vedd kicsire, öntsd fel egy kevés vízzel, és addig párold, míg megpuhul. Ha elfő a víz és elkezd pirulni, pótold a folyadékot. Az is jó megoldás, ha vízgőz felett puhítod, és a vajon már csak átfuttatod.
Spárga sütése
Bár serpenyőben, egy kis vajon vagy olívaolajon is megsütheted a spárgát, ha sütőben készíted, még könnyebb dolgod lesz: ehhez itt találsz egy szuper receptet.
Fotók: Getty Images