Így dolgozd fel és süsd meg a sütőtököt: a magas hőfok a titka
Cikkek
Cékla minden mennyiségben: a 6 legjobb receptet mutatjuk
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Gluténmentes karácsonyi fahéjas csillag: mennyei édesség a sütisdobozba
Fűszeres, vaníliás chai latte: felmelegíti a testet és a lelket
Így készül a házi gesztenyepüré: krémes desszertet mutatunk
Aszalt paradicsommal töltött ünnepi csirkemell: mutatós és nagyon finom
7 csokis finomság, ami gasztroajándéknak is tökéletes: bonbon, likőr és társaik
Az őszi és téli hónapokban a sütőtök az egyik legnépszerűbb csemege, önmagában, sütőben sütve is nagy kedvenc, de különböző köretek, sütik alapja is lehet.
Bár a sütőtököt szinte mindenki szereti, sokan megszenvednek a feldolgozásával, előkészítésével, pedig egyáltalán nem bonyolult. Nem csak a húsa, a magja is tele van értékes tápanyagokkal, ráadásul finom is, úgyhogy semmiképp ne dobd a kukába, inkább süsd meg egészséges nassolnivalónak.
Sütőtökből többféle kapható, itt írtunk róluk korábban, melyiket mire érdemes használni. A legnépszerűbb itthon a kanadai és a nagydobosi, de igaziból bármelyik mellett is döntesz, ugyanúgy kell feldolgoznod őket. Az eltérés a színükben, formájukban, az ízük intenzitásában és a sütési idejükben rejlik.
Nem mindig érdemes hámozni
Ha sütőben készítenéd a tököt, amit utána nassolnivalóként kínálnál, esetleg püré lesz belőle, teljesen felesleges meghámozni, a hőkezelés után könnyedén le tudod majd róla húzni a héját. Ha viszont krémlevesbe vagy sütemény tésztájába kerül, nem lehet megúszni a pucolást és darabolást.
A sütőtök feldolgozása
Ha nem akarsz sokáig pepecselni a hámozással, akkor hagyd egyben a tököt, csak pucolás után vágd kisebb darabokra. Egy zöldséghámozóval lesz a legkönnyebb dolgod, de egy éles kés is megteszi, ebben az esetben viszont nagyon figyelj oda, hogy végzed a műveletet. A tök alját és tetejét vágd le, hogy egyenesen, stabilan álljon, majd fentről lefelé, hosszanti csíkokban tisztítsd meg. Közben forgasd, hogy mindig kézre álljon, ne a késsel körözz körülötte.
Ha megpucoltad a tököt, vágd félbe keresztben, majd hosszában. Utána már könnyedén kikanalazhatod belőle a magokat. Az így kapott, megtisztított negyed tököket utána már bátran csíkozhatod, majd kockázhatod, ahogy szükség van rá a recepthez.
A sütőtök sütése
Mielőtt a sütésről szót ejtenénk, annyit érdemes megemlíteni, hogy a sütőtök annál intenzívebb ízű, minél kevesebb vízzel készül. Így – hacsak nem levest készítesz belőle –, sütőben sütve lesz a legfinomabb, de ha gyorsabb megoldásra van szükséged, párolhatod is, viszont nem érdemes bő vízben főzni.
Első lépésként a sütőtököt mossuk meg, töröljük szárazra, majd vágjuk fel a héjával együtt kisebb-nagyobb darabokra. Arra ügyeljünk, hogy nagyjából azonos nagyságú szeleteket vágjunk, hogy egyszerre puhuljanak meg. Közben melegítsük elő a sütőt magas fokozaton, 200 fokon.
Az előkészített sütőtököt locsoljuk meg egy kevés olajjal. Ha szeretnénk fűszerezni, azt most megtehetjük. Toljuk a sütőbe kb. 40-60 percre, a sütési idő a szeletek vastagságától függ. Ha kockákra vágtuk, kevesebb idő is elég lesz neki. Ha megpirul, megfeketedik a héja, nem baj, csak finomabb lesz tőle. Ha pedig egy kevés mézet is csurgatunk rá, karamellizálva lesz igazán tökéletes.
Kedvenc sütőtökös receptjeink
Fotók: Getty Images