Így süssünk tökéletes kekszeket – Mutatjuk a biztos módszert
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Tegye fel a kezét, aki még sosem rontotta el a világ egyik legegyszerűbb süteményét, a kekszet.
Elképzeltem, ahogy egy szombat délután éppen sülő kekszek illata borítja be a lakást. Kinyitom a sütő ajtaját, hogy kivegyem őket, és elkeseredetten látom, hogy bizony nem olyanok, mint ahogyan a recept alapján ki kellene nézniük. Mit ronthattam el?
A keksz volt az egyik édesség, amit először sütöttem életemben, és azt gondoltam, hogy annyira egyszerű, hogy lehetetlen elrontani, olyannyira, hogy egy kisgyerek is el tudja készíteni a tésztáját. Azonban amennyire egyszerűnek tűnik, olyan sok buktatója van, de ha betartunk pár szabályt, biztosan tökéletes sütemények kerülnek majd a kis dobozkákba.
Olvassuk el a receptet
Bármennyire evidensnek is tűnik néhány lépés, mindent tartsunk be a leírtakból, főleg, ha új receptet próbálunk ki. Ha pihentetni kell, pihentessük, ha szobahőmérsékletű alapanyaggal kell dolgoznunk, akkor ne használjunk hideget és így tovább. Figyeljünk a lépések sorrendjére, tervezzük meg előre a munkafolyamatokat, hogy ne hagyjunk ki egyetlenegyet sem. Ez főleg a bonyolultabb ételeknél lesz fontos, de az egyszerűbbeknél tudjuk gyakorolni.
Mérjük ki pontosan a hozzávalókat
Figyeljünk a részletekre. A sütésnél talán még pontosabban be kell tartani a hozzávalók arányát, mint a főzésnél, mert grammokon is múlhat, hogy a tésztánk milyen lesz. A nedves hozzávalókat kanállal vagy mérőedénnyel mérjük, a szárazakat pedig tegyük konyhai mérlegre. Azt se felejtsük, hogy egy bögre csokichips nem ugyanolyan súlyú, mint egy bögre liszt. Minden mennyiséget érdemes átváltani grammra vagy milliliterre, hogy pontosan tudjunk vele dolgozni.
Melegítsük elő a sütőt
Ha kész a tésztánk, semmiképpen ne tegyük be a hideg sütőbe. A sütés előtt nagyjából negyed órával érdemes bekapcsolni a sütőt, és ha kész vagyunk a tésztával, már tehetjük is be a tepsit. A sütési hőmérsékletet is mindig tartsuk be.
Óvatosan az alapanyagok változtatásával
Ha alapanyagokat szeretnénk változtatni, kicserélni, nagyon figyelmesen tegyük. Ha nem vagyunk biztosak, válasszunk eleve olyan receptet, amihez minden van otthon. Ha kicserélünk alapanyagokat, akkor ügyeljünk arra, hogy mindegyik másképp viselkedik a tésztában.
Hagyjunk helyet a tepsiben
A sütemények nagy része szétterjed sütés közben, ezért hagyjunk közöttük helyet, mert különben összeragadnak és egy nagy masszát fogunk kapni.
Tartsuk be a sütési időt
A kekszek akkor lesznek tökéletesek, ha a szélük kicsit megbarnul, de a közepük még puha. Vannak azonban olyan sütemények, ahol más jelre kell figyelni, ezeket is olvassuk el figyelmesen a leírásban. Ilyenkor már el lehet zárni a sütőt, mert még sülnek a sütemények, de már biztosan nem égnek meg.
Hagyjunk időt
Szerintem ez a legnehezebb a sütésben - amikor készen van a sütink, bizony hagynunk kell időt, hogy kihűljön. Nemcsak azért, mert ha melegen vagy forrón esszük, könnyen gyomorrontás lesz a vége, hanem mert megégethetjük magunkat, illetve, ha kivesszük a forró sütit, összetörhet.
Tároljuk megfelelően
Ha valamilyen oknál fogva nem esszük meg azonnal az édességet, akkor tegyük jól zárható dobozba, és a rétegeket papírral válasszuk el, hogy ne ragadjanak össze. A romlandó süteményeket természetesen hűtőszekrényben tároljuk, de vannak olyanok, amelyeket le is fagyaszthatunk, és pár perc mikrózás után olyan lesz, mintha frissen sütöttük volna.
Fotó: Getty Images