A vajpuha, szaftos marhapörkölt titkai: lábszárból, sok hagymával készítve az igazi

mpcover
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Ne félj az újragondolástól, a klasszikus marhapörkölt receptjén is megéri változtatni egy picit, hogy a végeredmény még finomabb legyen.

Nehéz téma a gasztronómia, hisz mindenki másra esküszik, amivel nincs is baj, mindenki a saját, illetve a családja ízlése szerint készíti az ételeket. Még a hagyományos fogások is eltérően készülhetnek, akár tájegységekként is.

A marhapörkölt a pörköltfélék előkelősége, a legízletesebb fajta, készülhet vörösborral vagy nélküle, galuska, tarhonya, krumpligombóc és kenyér is kínálható mellé. Az ízletes, szaftos fogás sokkal hosszabb ideig készül, mint a csirke- vagy sertéspörkölt. Ha igazán fantasztikus marhapörkölttel szeretnél előrukkolni, elmondjuk, mire figyelj a készítésénél.

mpct2

Hús

A pörköltnek való húst megbízható hentestől érdemes beszerezni! A hentesnél történő vásárlás előnye, hogy mindig kikérheted a szakember véleményét, mondd el, mit főzöl, és ő biztos, hogy kiváló alapanyaggal szolgál majd. A marhapörkölt lábszárból, lapockából, de nyakból és pofacsontból is készülhet. A megvásárolt húst mindig hártyázd le, az inas részeket távolítsd el. Ha ezzel megvagy, mindig egyforma, nem túl kicsi kockákra vágd fel (2-3 centi), úgy nem fog szétesni, és nem lesz száraz sem.

mpct1

Hagyma

A pörkölt sűrű szafttal az igazi, a szaft lelke pedig a hagyma, vásárolj hazai makóit, ha teheted. Gyakori kérdés, hogy mennyi hagyma az ideális, egyesek szerint 1 kiló húshoz 1 darab hagyma kell, hogy ne annak a zamata uralja le a pörköltet. Én ezzel nem értek egyet, a legjobb, ha a hús mennyiségének a harmadát teszi ki a hagyma. A hagymát a lehető legapróbbra vágd fel.

mpct4

Más zöldségek

A pörköltben paprikának és paradicsomnak mindig jut hely. Általában 1 kiló húshoz 1 darab paradicsom és 1 darab paprika javasolt. Paprikából mindenki az ízlése szerint válasszon, aki szereti a csípőset, az hegyes erőset vágjon a pörköltbe, szintén finomra aprítva.

mpct5

Olaj vagy zsír?

Pörkölt esetében sokkal jobb választás a zsír, használj sertés-, kacsa- vagy libazsírt, a végeredmény elképesztő lesz.

Folyadék

A hús alá biztos, hogy kerül egy kevés víz, de önthetsz mellé még vörösbort vagy sört is, hogy még ízletesebb legyen a végeredmény.

mpct3

Fűszerek

Só, bors, pirospaprika, kömény és babérlevél kerülhet a pörköltbe. Mindig óvatosan használd a fűszereket, kóstolj, így érezni fogod, mi mehet még bele.

A menet

Pörkölt készítésénél rutin, hogy mindig a hagyma dinsztelésével kezd az ember, néha azonban érdemes más módszert is kipróbálni. Először a lábast dobd a tűzhelyre, és 2-3 perc alatt alaposan forrósítsd fel, kanalazd bele a zsiradékot (2-3 evőkanál), majd az egyformára vágott húskockákat (1 kiló) pirítsd le. Vigyázz, ne pakolj túl sok húst a fazékba, mert akkor már nem pirulni, hanem főni fog. Pirítva az íz és a nedvesség a húsban marad, az sem baj, ha kicsit lekap, a letapadt pörzsanyagtól még finomabb lesz.

A pirult húskockákat szedd ki tányérra, ha szükséges, 1-2 evőkanál zsírt tegyél még a lábasba, majd jöhet a hagyma (3 fej) üvegesítése. Miután a hagyma összeesett, dobd rá a paprikát (1 darab) és paradicsomot (1 darab), 5-8 perc kevergetés után mehet vissza a hús, ekkor add hozzá a pirospaprikát (2 evőkanál), öntsd fel annyi vízzel, amennyi épp ellepi, fűszerezd és főzd addig, míg besűrűsödik a szaft. Utána jöhet a bor, majd lassú tűzön főzd puhára a pörköltet, pótold az elfőtt folyadékot.

A hagyományos kedvenc bográcsban is készülhet, vagy lassú főzőben, de a Julia Child-féle verziót is érdemes kipróbálni.

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük