Így készül a tökéletes főtt rizs - Fontos az arányok betartása
Cikkek
Cékla minden mennyiségben: a 6 legjobb receptet mutatjuk
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Gluténmentes karácsonyi fahéjas csillag: mennyei édesség a sütisdobozba
Fűszeres, vaníliás chai latte: felmelegíti a testet és a lelket
Így készül a házi gesztenyepüré: krémes desszertet mutatunk
Aszalt paradicsommal töltött ünnepi csirkemell: mutatós és nagyon finom
7 csokis finomság, ami gasztroajándéknak is tökéletes: bonbon, likőr és társaik
Sokféle rizs közül válogathatunk, mindegyiket változatosan el tudjuk készíteni, vonzó tulajdonságai ellenére sokan mégsem szeretik.
A rizsre mindent lehet mondani, csak azt nem, hogy unalmas. Tényleg rengeteg módon tudjuk tálalni, lehet izgalmas köret, melyet sült zöldségekkel vagy magvakkal gazdagíthatunk, de készíthetünk belőle vagány rizskrokettet, esetleg maradékmentő sült rizst, illetve levesbe is csempészhetjük.
Sokan azért táplálnak mély ellenszenvet a rizs iránt, mert az elkészítése feladja a leckét még a nagy főzési rutinban jártasnak is. Könnyen megesik, hogy az ember szétfőzi egészen ragadósra, és az ázsiai éttermekben készített pergős, tökéletesen készített rizs csak álomnak tűnik. Nos, mindennek megvannak a titkai és trükkjei.
Mi lehet a titok? A nagyanyáink tudták a választ!
A legfontosabb aranyszabályt sokan ismerjük, amit nagyanyáink hagytak ránk: ha egy bögre/pohár rizst készítünk azt két bögre vízzel kell felönteni, ha kétszer töltjük meg a bögrét rizzsel, akkor 4 pohár vízzel. Ez az úgynevezett duplázós módszer, a legtöbb háztartásban így készül a rizs. Ennél a módszernél arra kell figyelnünk, hogy amilyen mérőt választunk, bögre vagy pohár, ugyanazt használjuk a víz adagolásához is.
A profik módszere
Nincs két egyforma recept, akik főznek, mindig hozzáadnak valamit a már ismert recepthez, vegyük például az egyszerűen készült rizst és nézzük meg, hogy készítik a profi, neves séfek.
Gordon Ramsay a rizsek királyát használja
Nos, Ramsay ragaszkodik a kiváló minőséghez, ezért ő csakis basmati rizsből készíti az egészséges köretet. A séf konyhai mérőn kimér 400 gramm rizst, amit alaposan megmos, hogy a szemekről eltávolítsa a port és a keményítőt. A rizst lábasba teszi, majd sóval, borssal fűszerezi, de két másik, különleges aromával bíró alapanyagot is tesz mellé: 2 darab csillagánizst és 3 darab kardamomot, amiket kicsit megtör, hogy a főzés során jobban átadják a jellegzetes aromájukat a köretnek. A séf ezután 600 milliliter vízzel felönti a lábast, majd fedő alatt 8-10 percig főzi. Főzés közben nem nyúl az edény fedeléhez, hogy az aromák nehogy "kiszökjenek". Az idő eltelte után gyakorlatilag kész is a Ramsay-féle rizs.
Jamie Oliver is bögrézik
Az angol sztárszakács is a bögrés módszer híve, Ramsay-hez hasonlóan 8-10 percig főzi a rizst, de más technikával. Jamie az 1 bögre rizst nem mossa meg, rögtön fazékba teszi, a két bögre vizet pedig vízforralóból, forrón adja hozzá, majd sóval és borssal fűszerezve 8-10 percig főzi, utána tálalja is a pergős köretet.
Ilyen Jamie alaprizse, de hogy ne tűnjön olyan unalmasnak, ő is remek ötleteket mutat: például indiai fűszereket tesz a rizshez, mint az ánizs, kardamom, fahéj és sáfrány, ezeket főzéskor adja a rizshez, hogy a fedő alatt adják át aromáikat. A szakács előszeretettel osztja meg az ötleteit az emberekkel.
Ha nyitottak vagyunk a különleges ízekre, akkor tegyünk 1-2 darab savanyított citromot a rizshez. Marokkói receptekben sokszor szerepel ez a különleges hozzávaló, az ételek karakteres ízt kapnak tőle, még a legegyszerűbb rizst is varázslatossá teszi a pikáns, citrusos ízkombináció, érdemes kipróbálni. A savanyított citromot egészben is a rizshez adhatjuk, de ha kicsit bevágjuk, jobban átadja jellegzetes aromáját.
Martha Stewart rizséből nem hiányozhat a vaj
A háziasszonyok gyöngye, Martha Stewart a megmosott rizst szűrőn lecsöpögteti, közben 1 bögre vizet egy kis sóval és 1 evőkanálnyi vajjal forralni kezd. A keményítőtől megtisztított rizst a fazékba teszi, újraforralja, majd a tűzről levéve fedő alatt 10 percig pihenteti.
Fotók: Getty Images