Így ápold a vágódeszkát, és hosszú életű lesz: nem mindegy az anyaga sem
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A vágódeszka tisztítása során figyelembe kell venni az anyagát, mivel a fa és a műanyag eltérő tulajdonságokkal rendelkezik.
A vágódeszka az a konyhai eszköz, melyet a legtöbb háztartásban napi szinten használnak. Hogy elkerüld az élelmiszer-eredetű fertőzéseket, fontos, hogy megfelelően ápold, használat után mosd el, és a szárításáról se feledkezz meg.
Mindennek legyen egy külön deszka
A vágódeszka használatával kapcsolatban érdemes betartani néhány szabályt. Hogy elkerüld a keresztfertőzés veszélyét, soha ne kövesd el azt a hibát, hogy amin húst szeleteltél, arra zöldséget teszel, vagy mást, amit majd nyersen használsz fel. A fertőzés esélye akkor is fennáll, ha mosatlan zöldségek és gyümölcsök váltják egymást a deszkán. A legpraktikusabb megoldás, ha több deszkát tartasz a konyhádban, és mindegyiknek megvan a maga célja. Legyen egy a pékárunak, a húsnak, zöldségeknek és gyümölcsöknek. Ha salátához aprítasz, akkor a zöldségeket és gyümölcsöket mindig alapos mosás után tedd a deszkára.
Fa vagy műanyag?
Ősidők óta fa vágódeszkát használtak a konyhatündérek, majd az 1970-es években megjelentek a műanyagból készültek. Sokan áttértek rá, mivel úgy gondolták, könnyebb tisztán tartani, mint a fát. A népszerűsége egészen a ’80-as évekig kitartott, amikor is tudományosan bizonyították, hogy a műanyag nem feltétlenül higiénikusabb a fánál. Persze könnyebb fertőtleníteni, nem árt neki a víz, de sokkal könnyebb megsérteni a felületét vágásokkal, amelyekben megbújhatnak a különféle kórokozók.
Ha a gyártó javasolja, akkor a műanyag mosogatógépben is tisztítható, ellenben a fadeszkát tilos. Az is lényeges, milyen fából készül a deszka. Lehetőleg a keményebb fajtát keresd, mert azok hosszú életűek, nehezebben karcolódnak, és könnyebb tisztán tartani őket.
Így ápold a műanyagot
Ha engedélyezett, akkor mehet a mosogatógépbe. Ha nem, akkor marad a kézi mosogatás. Először folyó meleg víz alatt öblítsd le, majd jöhet a mosogatószeres súrolás. Fertőtlenítőszert is használhatsz, majd ismét öblítsd át forró vízben.
Így ápold a fát
A fát soha semmilyen körülmények között ne tedd mosogatógépbe, és az áztatást is kerüld. Használat után meleg folyó víz alatt öblítsd el, majd jöhet a mosogatószeres súrolás, utána pedig ismét az öblítésé a főszerep.
Igaz, a fa rostjainak nem tesz jót a vegyszer, de természetes módszerekkel is megtisztítható a deszka, citrommal, ecettel, szódabikarbónával és sóval végezheted a szagtalanítást, fertőtlenítést. A módszer egyszerű: az első vizes öblítés után súrold át a deszkát citrommal, sóval, szódabikarbónával vagy ecettel, picit hagyd rajta állni, majd jöhet az újabb öblítés. A fadeszkának egy kis plusztörődés is jár, időnként kend át kókusz-, diófa- vagy teafaolajjal.
Fotó: Getty Images