
Így távolítsd el a vízfoltokat a faasztalokról: 3 bevált tippet mutatunk

Cikkek


Eredeti répatorta recept: a legjobb dolog, ami történhet veled és a répával

Brokkolis partifalatok tele fehérjével: egészséges nasi vagy könnyű vacsi
Ropogós

Édesburgonyás curry csicseriborsóval: mogyoró roppan benne

Egyszerű répás-gyömbéres salátaöntet: bármilyen zöldséget feldob

Maradékmentő pirított rizssaláta: tápláló vacsora 20 perc alatt

Csokoládéba mártott, mogyoróvajas keksz: liszt- és cukormentes recept

Krémes, tejszínes-brokkolis csirkemell: isteni ebéd fél órán belül
Biztosan te is találkoztál már azzal a jelenséggel, amikor a fa dohányzóasztalon foltot hagy a vizes pohár. Bosszantó tud lenni az ilyen, de szerencsére több trükk is van, amivel visszaállíthatod az asztalod eredeti állapotát.
Bármennyire is próbálsz óvatos lenni, és számtalan poháralátéttel bevédeni az asztalt a vizes poharak okozta foltoktól, óhatatlan, hogy egyszer-egyszer ne érje azt mégis víz.
Vízfolt és vízfolt között azonban óriási a különbség. Ha a fán lévő vízfolt világos, az mindenképpen szerencsésebb, mint a sötét. A fehér vízfoltot ugyanis könnyebb eltávolítani, mert jó eséllyel csak a bútor felső rétegébe vagy a viaszolt rétegre szivárgott.

A sötétebb foltok már komolyabb technikát igényelnek, mivel ez azt jelzi, hogy a víz már mélyebben behatolt a fa rétegeibe. Ebben az esetben, ahelyett, hogy te próbálnád meg menteni a menthetőt, inkább fordulj szakemberhez!
Tippek a világos vízfoltok eltávolítására
Tippjeinket ezúttal Martha Stewarttól kölcsönözzük, aki ezekben a konyhai trükkökben több évtizedes rutinnal rendelkezik.
Fehér ecet és szódabikarbóna
Az ecetről már biztosan sokat hallottál, hogy mennyire csúcs a vízkő ellen, de még a fertőtlenítésben is. A vízfolt eltávolításában is segítségedre lehet, de mielőtt nekiállsz, egy nem látható helyen mindenképpen próbáld ki előtte, hogy a fafelület elviseli-e az ecet savasságát, további károk okozása nélkül.

Az eltávolításhoz tegyél egy kis tálba fehér ecetet és vizet, fele-fele arányban. Áztass bele egy mikroszálas kendőt, majd csavard ki belőle a felesleges folyadékot. Helyezd a rongyot a foltra, és finoman nyomd rá, ügyelve arra, hogy a kendő befedje az egészet. Hagyd a ruhát egy órán át a folton, majd távolítsd el, és ellenőrizd, hogy eltűnt-e.
Ha az még mindig látszik, szórj rá egy kis szódabikarbónát, majd önts rá néhány csepp desztillált fehér ecetet is. A foltot érdemes egy puha sörtéjű kefével, akár fogkefével is óvatosan átdörzsölni. Utána egy nedves ruhával töröld le a foltról a szódabikarbónát és az ecetet.
Zárásként vigyél fel egy kis mennyiségű olívaolajat egy tiszta mikroszálas kendőre, és körkörös mozdulatokkal dörzsöld be a fába, hogy visszaállítsd annak eredeti fényét.
Majonéz
Most biztosan nagyot nézel, hogy miért kennél majonézt az asztalra, amikor már a víz is éppen elég gondot okozott?

Mivel a majonéz lényegében citromlé, olaj, tojás és ecetes víz keveréke, így a zsiradék és a sav együtt képesek kivonni a vizet bizonyos fafelületekből, miközben olajtartalmának köszönhetően még táplálja is azt.
A tisztításhoz márts bele egy mikroszálas kendőt egy kis majonézbe, majd kend be vele a foltot. Ha makacskodik a vízfolt, akkor hagyd állni rajta a majonézt kb. 2 órán át. Miután a folt feloldódott, vigyél fel természetes fabútor-ápolót egy mikroszálas kendőre, és töröld le vele.
Olívaolaj és só
Az olívaolaj és a só egy másik hatékony módszer a vízfoltok eltávolítására, mivel a só köztudottan segít felszívni a nedvességet. Ehhez keverj össze egyenlő arányban sót és olívaolajat, majd vidd fel a keveréket a foltra, és finoman dörzsöld bele egy mikroszálas kendővel. Hagyd állni néhány percig, majd töröld le egy tiszta, nedves ruhával.
Fotó forrása: Getty Images