A franciák legkedveltebb kávéházi szendvicse: így készül a Croque Monsieur
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Franciaországban nincs olyan kávézó vagy étterem, ahol ne lehetne kapni az elegáns köntösbe bújtatott melegszendvicset, a Croque Monsieurt.
A szendvics a világ legegyszerűbb és legszerethetőbb étele. A két kenyérszelet közé bármit pakolhatunk, lehet csak felvágott és sajt vagy kicsit elegánsabb hozzávaló, és máris kész a szendvics. A legegyszerűbb hidegen fogyasztani, de ha sütőbe tesszük, a sima sajtos változat is más értelmet nyer, és egy kis salátával még főételként is megállja a helyét.
A Croque Monsieur is egy ilyen elegáns változat, amely abban tér el a sima melegszendvicstől, hogy az előre megpirított, majd mindkét oldalán megvajazott kenyérszeletek közé dijoni mustár, sonka és legtöbbször félkemény vagy kemény sajt kerül. A tetejére besamelmártást öntenek, majd megszórják reszelt sajttal és sütőben vagy serpenyőben megsütik. Az eredeti Croque Monsieur brióskenyérrel készül.
Akármilyen zsúfolt is a napunk, az ebédszünetre mindig kellene időt szakítani. Egy ilyen szendvics tökéletes választás, mert bármennyire is gyorsétel, mégiscsak egészségesebb és tápanyagdúsabb, mint egy gyorséttermi hamburger.
A Croque Monsieur eredete
Az a szóbeszéd járja, hogy francia munkások véletlenül a forró radiátor mellett felejtették a szendvicsüket, amitől a kenyér megpirult, a sajt pedig megolvadt benne. Egy másik verzió szerint az első szendvicset egy szakács készítette 1901-ben kényszerből, miután kifogyott a bagettből, toastkenyérrel pótolta. A szeletek közé sonkát és sajtot tett, majd a szendvicset ropogósra pirította.
A melegszendvics a francia kávéházi étlapon először 1910-ben jelent meg. A szendvics női változata a Croque Madame, ekkor a szendvicsre még tükörtojást is tesznek, ez lesz a hölgy kalapja. A Croque Mademoiselle pedig hús nélkül készül.
Párizsban, a francia fővárosban, valamint országszerte biztosan minden kávézóban találunk ilyen szendvicset, és szerencsére már itthon sem néznek nagy szemekkel ránk, ha ilyet rendelünk.
Fotó: Getty Images