Hidratál, táplál és csökkenti a vérnyomást a dinnye: ezért fogyaszd gyakran
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A görögdinnye a nyár egyik legfinomabb és legegészségesebb gyümölcse, pótolja a folyadékot, és káliumban gazdag, így magas vérnyomás esetén is ajánlott a fogyasztása.
A zöldség- és gyümölcsfelhozatal terén a nyár a legjobb évszak, ilyenkor a piac telis-tele van zamatos finomságokkal, melyeket nem csak kellemes ízük miatt érdemes fogyasztani, áldásos hatásuk miatt is megéri beiktatni őket az étrendbe.
A görögdinnye szezonja június utolsó hetében kezdődik, és egészen szeptemberig tart. A dinnyével kapcsolatban vitakérdés, hogy zöldség vagy gyümölcs, bár a köztudatban gyümölcsként tartják számon, termesztéstechnikáját tekintve zöldségnek számít, a tök családjába tartozik. A dinnyének több fajtája ismert, melyek érési idejükben, színükben és zamatukban is különböznek egymástól.
A görögdinnye 90%-a víz, ebből adódóan szomjoltásra is tökéletes, vízhajtó, átmossa a vesét, és serkenti a bélmozgást, ezáltal a salakanyagok távozását is segíti a szervezetből. A lédús finomság bővelkedik ásványi anyagban és vitaminokban, különösen A- és C-vitaminban.
A legjobb magában falatozva, de ízletes turmixok, hideg levesek és saláták is készülhetnek belőle. Ha kicsit bátrabb vagy, próbáld ki kenyérrel vagy lecsóba csempészve, de még savanyítva is megkóstolhatod a dinnye héját. Mielőtt azonban a dinnye felhasználásához adnánk ölteleket, elmondjuk, miért is érdemes szezonjában fogyasztani.
Igazi káliumbomba!
Kálium- és magnéziumtartalma miatt magas vérnyomással küzdőknek érdemes naponta fogyasztaniuk, mivel jót tesz az ereknek és az artériáknak, stimulálja a véráramlást. A dinnyében található karotinoidok megakadályozzák az artériák és az erek keményedését, ezáltal csökkentik a vérnyomást, a vérrög, agyvérzés, szívroham és az érelmeszesedés lehetőségét.
Káliumtartalma révén tisztítja a vesét, csökkenti a vesekárosodás kockázatát és a vesekő kialakulását. Antioxidáns-tartalma miatt hozzájárul a vese egészségéhez.
Rák ellen is hatásos
Likopinszintje miatt csökkenti a prosztata-, mell-, vastagbél- és a tüdőrák kialakulását, ugyanis a likopin gyorsan köti meg a káros szabad gyököket.
Az UV-sugárzás ellen is véd
Ha a dinnye áldásos tulajdonságai szóba kerülnek, akkor mindenkinek egyértelmű, hogy magas víztartalma miatt mennyire hasznos, remek folyadékpótló és méregtelenítő finomság. A görögdinnye a bőr számára is nagyon értékes, a már említett likopin csökkenti az UV-sugárzás káros hatásait.
Igazi strandfinomság
Nemcsak a folyadékpótlás miatt érdemes fogyasztani, hanem mert kevés benne a kalória, ezért diétába is beilleszthető. Nem hízik tőle az ember, mégis megvan benne minden, amire szüksége van a szervezetnek, ezért, ha szeretnéd, hogy jól mutasson rajtad a kedvenc nyári szerelésed, érdemes a dinnyére támaszkodnod.
Hogyan érdemes fogyasztani?
A legtöbben magában falatozzák, akár kockákra vágva, szépen kimagozva, vagy a reggeli müzlihez, joghurthoz keverik. A dinnyéből izgalmas, színes saláták készülhetnek, nemcsak gyümölcstálakba, hanem sós salátákba is kerülhet. Remekül passzol mellé a feta sajt, uborkával, jégsalátával, cukkinivel és karalábéval párosítva is kipróbálhatod. A salátára bátran szórj friss fűszernövényeket, rukkolával és korianderrel érdemes kipróbálni.
Mi legyen a magjával?
Sokan aprólékosan eltávolítják a dinnyeház lakóit, ám a magok ugyanolyan értékkel bírnak, mint a dinnye húsa, ezért nem árt, ha a szervezetedbe jut. A magokat tanácsos szétrágni, mert egészben lenyelve áthaladnak a szervezeten, nem érvényesülnek a pozitív hatásai. A dinnye magjait érdemes kiszedegetni és alaposan megmosni, utána teljesen száraz állapotában megpirítani úgy, mintha szezám- vagy tökmagot készítenél.
Kedvet kaptál a dinnyevásárláshoz? Akkor olvasd el korábbi cikkünket, melyben segítünk, elmondjuk, mire figyelj a vásárlásánál. Ha pedig hazavitted a dinnyét, akkor lesd meg, miként tudod a legegyszerűbben feldarabolni.
Fotók: Getty Images