Nagyiféle fahéjas-almás pite: omlós tészta, sok töltelék
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Lehet, hogy időigényesebb egy keverem-kavarom sütinél, de egyáltalán nem bonyolult az elkészítése.
Mindkét nagymamám nagyon finom almás pitét készít, de mindketten másképpen. Míg apai nagyanyám diósan, nagyon fahéjasan, addig anyai mamám kevesebb fahéjjal, de nagyon omlós tésztával készíti. Most utóbbinak hoztam el a receptjét.
Mikor legutóbb Baján voltam, arra keltem, hogy nagyim sürög a konyhában, az asztalon szakácskönyv, sok alma és minden más sütéshez szükséges alapanyag. Ahogy meglátott, nagyon megörült, és rögtön be is fogott süteményt sütni, amíg ő az ebéddel foglalatoskodott.
A receptet fejből mondta, úgyhogy hang alapján követtem az instrukciókat. Bár időigényes, de igen egyszerű volt elkészíteni a pitéjét, és ízre teljesen olyan lett, mintha ő sütötte volna. Az elhangzott arányokat papírra vetettem, úgyhogy már veletek is meg tudom osztani.
Variációk
A klasszikus margarin helyett nyugodtan használjatok vajat, illetve lehet kevesebb és több cukorral és fahéjjal is készíteni ízlés szerint.
Almás pite
Hozzávalók 10 személyre
Tészta
- 45 dekagramm liszt
- 2 darab tojássárgája
- 250 gramm margarin
- 1 kiskanál só
- 1 deciliter tej
- 2 teáskanál cukor
- 1 csomag friss élesztő (50 g)
- 1 darab tojás (kenéshez)
Töltelék
- 6 darab alma
- 20 dekagramm cukor
- 1 púpos teáskanál fahéj
- 1 darab citrom
Elkészítés:
A tejet langyosítsuk meg, adjuk hozzá a cukrot, keverjük össze, majd morzsoljuk bele az élesztőt. Tegyük félre, míg feljön az élesztő.
A lisztet keverjük össze a sóval, majd csináljunk a közepén egy mélyedést, öntsük oda a két tojássárgáját, majd morzsoljuk bele a margarint, és adjuk hozzá az élesztőt is. Gyúrjunk lágy tésztát belőle. Ha túl ragacsos, liszttel, ha túl száraz, tejjel lehet javítani, de ne legyen kemény a tészta. Letakarva tegyük félre pihenni.
A töltelékhez hámozzuk meg, majd reszeljük le az almát, hagyjuk pár percet állni, majd nyomkodjuk ki belőle a levet. Adjuk hozzá a cukrot, a fahéjat és egy fél citrom levét, alaposan keverjük össze.
Készítsünk elő egy kb. 20x40 cm-es tepsit. Vajazzuk és lisztezzük ki.
A tésztát szedjük két részre, majd borítsuk egy lisztezett nyújtódeszkára. Nyújtuk ki az egyik felét körülbelül fél centiméter vastag téglalapra, majd helyezzük bele a tepsibe. Szórjunk rá búzadarát vagy zsemlemorzsát, hogy az almás töltelék ne áztassa el a tésztát.
Közben a tölteléket - ha eresztett levet - megint nyomkodjuk ki, majd szórjuk rá a tésztára, hogy mindenhova jusson. A tészta másik felét is nyújtsuk ki, majd helyezzük rá a töltelékre. Szurkáljuk meg villával pár helyen, majd kenjük le tojással.
A gázsütő 4-es fokozatán, kb. 35-40 percig süssük, míg a teteje aranybarna nem lesz. Porcukorral megszórva tálaljuk.
Fotó: Sági Zsófia/Sóbors