Erdélyi padlizsánkrém majonéz nélkül: a füstös aromától lesz isteni

Padlizsankrem vinete
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

A padlizsánkrémnek millió variációja létezik, azonban a legjobb, ha majonéz nélkül készül, mert csak így érezhető igazán a zöldség aromája.

A padlizsánkrém vagy ahogy Erdélyben nevezik, a vinete elkészítése nem egy bonyolult művelet, azonban fontos néhány dolgot szem előtt tartani. Az egyik, hogy a kevesebb itt is több, vagyis nem szükséges túlfűszerezni és telepakolni majonézzel, mert ezek a kiegészítők elnyomják a padlizsán karakteres ízét, ráadásul a majonéz miatt egy sokkal nehezebb étel lesz belőle, mint szükséges. Ha ragaszkodsz a tojás használatához, akkor mennyiségtől függően 1-2 darab sárgáját belekeverheted a krémbe, azonban enélkül is tökéletes és gazdag lesz az íze (mindkét változatot kipróbáltam, és tényleg észrevehetetlen a különbség).

A másik fontos szempont a szabad tűzön vagy grillen sütés, mivel ettől a padlizsán kap egy utánozhatatlan füstös aromát, ami a zöldségkrém karakterét adja. Természetesen otthon sült zöldségből is készíthetsz ízletes padlizsánkrémet, azonban ha egyszer kipróbálod az előbbi verziót, nem fogod beérni kevesebbel.

Sütéshez mindig szép fényes héjú, sötét színű és nem túl kemény padlizsánokat válassz!

Erdélyi padlizsánkrém

Padlizsankrem vinete 1

Hozzávalók 6 személyre

  • 3 db nagy padlizsán
  • 1.5 dl napraforgó (vagy más semleges ízű) olaj
  • 1 fej kis lila hagyma
  • 1 ek mustár
  • 0.5 tk
  • 1 csipet bors
Recept idők

Elkészítés:

A padlizsánokat süssük meg közepes (lehetőleg szabad) tűzön: a zöldséget egyben tegyük a grillrácsra, majd folyamatos forgatás mellett pirítsuk meg. Akkor van kész, ha tapintásra puhának tűnik, a héja pedig egységesen fekete és elkezdett lehámlani. 

Vegyük le a tűzről, tegyük egy tálba, sózzuk le, és hagyjuk hűlni pár percig. A száruknál fogva óvatosan szedegessük le a héjukat, majd ha csak a szép fehér húsuk maradt, vízben alaposan mossuk át őket, hogy biztosan ne maradjon bennük elszenesedett héjdarab.

Vágjuk le a száraikat, tegyük szűrőbe, és 1 órára hagyjuk őket csepegni.

Pürésítsük a padlizsánokat: a hagyományos módszer szerint ezt fából készült késsel kellene végezni, mert ez hozza ki igazán a padlizsán ízét, azonban egy hosszú pengéjű kés is tökéletes választás lesz. Egy nagyobb deszkán addig daraboljuk a zöldséget, amíg homogén, pépes állagú lesz.

Tegyük egy tálba, adjuk hozzá az apróra vágott hagymát, mustárt, sót és borsot, az olajat pedig kisebb mennyiségekben keverjük hozzá, mindig csak annyit, amennyit egyszerre felvesz. Ízlés szerint utólag sózzuk, borsozzuk.

Tipp: mivel maga a sütés viszonylag körülményes, érdemes egyszerre nagyobb mennyiséget lesütni, és kisebb adagokban lefagyasztani. Így bármikor elő lehet venni, és 20 perc alatt elkészíteni. Az íze pedig pont olyan, minta frissen sült volna.

Fotók: Kapitány Beáta / Sóbors

Ezt is szeretjük