Túletted magad? Ezt a meleg reggelit főzd és rendbe jössz
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Kukoricás burgonyagratin: nincsen párja a krumplis fogások között
Retró, baracklekváros piskótatekercs: így biztos, hogy sikerülni fog
A megerőltetett gyomornak ősi gyógyszere a gabonakása, ma mégis ritkán alkalmazzuk. Most megmutatjuk, hogyan készítik Kínában a rizskását.
Legrégebbi szakácskönyvünk is teljes fejezetben sorolja fel azokat az ételeket, amelyeket beteg gyomornak, gyengélkedőknek szán. Ezek az ételek zömmel gabonákból készülő kásák, vagy köles, rizs, zab képezi az alapjukat. A dolog logikus: az égő-émelygő gyomrot lenyugtatja a meleg kása, ráadásul a szétfőtt gabonákat nagyon könnyű megemészteni.
Mi az a congee?
A kínai konyha egyik reggelije is éppen egy rizsből készült kása, de bármikor eszik a nap folyamán - a neve congee. Olyasmi eljárással készül, mint a tejberizs, csak inkább sósan fogyasztják, mint édesen. Ezerféle ízesítése létezik, gyakran főzik szárított algával, rákkal, de gyakran egyszerűen alaplében vagy sertéscsonttal együtt készítik.
A technológia lényege, hogy sokkal több vízben fő a rizs, mintha köretnek szánnánk, és lassan, alacsony hőmérsékleten rotyog. Így a szemek szétesnek, a végeredmény pedig egy pudingszerű állag lesz.
Tálaláskor mindenfélével ízesíthetjük a chiliolajtól kezdve a szójaszószon át egészen a mogyoróig, de gyakran tesznek rá gyömbért és újhagyma zöldjét is.
Kínai rizskása
Hozzávalók 4 személyre
A rizshez
- 150 gramm jázmin rizs
- 2.5 liter víz/alaplé
A tálaláshoz
- szójaszósz
- mogyoró
- újhagyma zöldje
Elkészítés:
A rizst a vízzel vagy alaplével együtt lábosba tesszük és felforraljuk. Nagyon alacsonyra mérsékeljük a lángot, és lassan egy, másfél órán át főzzük, olykor-olykor megkevergetve a kását.
Amikor kész, enyhén sózzuk. Tálaláskor adunk hozzá szójaszószt, mogyorót és újhagymazöldet, ha úgy tetszik.
Fotók: Ács Bori/Sóbors