Sűrű, savanykás ribizlilekvár: süteményekbe töltve is tökéletes
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A vitaminokban dúskáló ribizliből érdemes lekvárt főzni és feltölteni vele a kamra polcát télire, jól fog esni a gyümölcsből készült savanykás dzsem.
Az apró bogyós gyümölcsöt nyáron vétek lenne kihagyni, egyél belőle annyit, amennyit csak tudsz, ha pedig lehetőséged van rá, készíts belőle savanykás szörpöt vagy lekvárt.
Ribizlilekvár készítésénél érdemes a keményebb, nem túlérett gyümölcsöt választani, mivel ilyenkor több a pektin a bogyóban, amelytől zselésebb lesz a lekvár állaga. Ha szeretnél, lekvárzselésítőt is használhatsz, akkor sokkal kevesebb cukorra lesz szükség - csökkentheted a receptben írt adagot akár 5 dekagrammal - és a gyümölcs természetes zamata is jobban megmarad.
Párosítsd bátran!
A ribizlit is lehet keverni, izgalmasabbá tenni, adj hozzá 30 dekagramm málnát vagy szedret - ha ennél is merészebb ízt szeretnél az üvegbe zárni, akkor 8 levél mentát és citromfüvet főzz a lekvárba, sőt, kevés apróra darabolt vagy reszelt fehér csokival is dúsíthatod.
Savanykás ribizlilekvár
Hozzávalók 9 decihez
- 1 kilogramm ribizli
- 20 dekagramm cukor
- 1 csomag lekvárzselésítő (20-25 g)
Elkészítés:
A ribizlit mossuk meg, szedjük le a szárról a bogyókat, majd körülbelül a kétharmadát botmixerrel pürésítsük, így kicsit darabos lesz (az egészet is le lehet turmixolni, ez ízlés kérdése).
A darabos gyümölcshöz keverjük hozzá a lekvárzselésítőt és a cukrot, majd tegyük fel főni, folyamatosan kevergessük. Forrás után még 5 percig hagyjuk a tűzhelyen, utána zárjuk le alatta a lángot.
Az elkészült lekvárt töltsük tiszta üvegekbe (ebből a mennyiségből 3 darab 3 deciliteres üveget lehet megtölteni), tekerjük rá a tetejüket. 5-10 percre állítsuk az üvegeket a fejük tetejére, majd fordítsuk őket vissza és hagyjuk, hogy teljesen kihűljenek.
Sötét, hűvös helyen tároljuk a lekvárokat.
Fotó: Getty Images