Hogy kell tárolni a bogyós gyümölcsöt, hogy ne penészedjen meg azonnal?
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Vajpuha csirkemell tejfölös szószban: szaftos és omlós lesz a hús
Ropogós
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Egyik nap futás után a kedvenc zöldségesem előtt vitt el az utam. Gyönyörű szedrek, áfonyák kellették magukat kis dobozkákban. Nem is tudtam nekik ellenállni, vettem belőlük. Ahogy hazaértem, gyorsan megmostam őket, ettem belőlük pár szemet, majd félretettem őket.
Ez volt a baj, mert bizony estére elég sokukon csúnya penészfoltok jelentek meg. Fájó szívvel szabadultam meg a rossz gyümölcsöktől, de a maradékot gyorsan megettem, nehogy nekik is bajuk essék. De mi van akkor, ha nem szeretnénk azonnal elfogyasztani az összeset? Létezik valami tuti módszer vagy trükk a penészedés ellen?
Ne mossuk meg azonnal
A bogyós gyümölcsöknek két ellenségük van, a nedvesség és a penészedés. Sokan azt mondják, hogy vásárlás után nem szabad megmosni a bogyós gyümölcsöket, csak közvetlen evés előtt, különben nagyon hamar megromlanak. Sajnos azonban a gyümölcsökön eleve rajta vannak a penészspórák, amelyek nagyon gyorsan meg tudnak fertőzni egy egész dobozt.
A trükk
Egy gyors ecetes vízfürdővel megölhetjük a spórákat, így a gyümölcsök tovább lesznek eltarthatóak. Ezek után csak meg kell szárítani őket és mehetnek a hűtőbe.
A nagyon érett gyümölcsöket együk meg azonnal, illetve a már penészes gyümölcsökre ne alkalmazzuk ezt a módszert, azokat válogassuk ki és dobjuk el. A kezdődő penésznél viszont működik az ecetfürdő: ez az epernél, az áfonyánál és a szedernél válik be. Sajnos a málna nagyon könnyen összenyomódik, így ezt a trükköt ne alkalmazzuk, egyszerűen csak mossuk le vízzel közvetlenül az evés előtt.
A folyamat
Öntsünk egy tálba három csésze vízhez egy csésze ecetet. Tegyük bele a gyümölcsöket, és forgassuk át őket az ecetes vízben egy percen keresztül. Vegyük ki és öblítsük át őket hideg vízzel, hogy az ecetet jó alaposan lemossuk. Tegyük rá a gyümölcsöket egy száraz papírtörlőre, és hagyjuk jól megszáradni.
Miután megtisztítottuk a gyümölcsöket, a helyes tárolásra is figyeljünk oda. Ha lyukacsos műanyag dobozkában vásároltuk őket, akkor vegyük ki belőle a gyümölcsöket, a dobozokat mossuk el mosószeres vízzel, majd öblítsük ki és jól szárítsuk meg. Béleljük ki egy papírtörlővel, majd tegyük vissza az ecetes vízzel megtisztított és megszárított gyümölcsöket, és rakjuk a hűtőszekrénybe. Ha a papírtörlő átnedvesedett, cseréljük ki.
Fotó: Getty Images