Javítsd az agyműködésedet természetes úton: mutatjuk a 7 leghasznosabb alapanyagot
Cikkek
A 6 legfinomabb sós vendégváró: a pogácsától a sajtos rúdig
Így főzd a virslit, hogy ne repedjen meg: szuper recepteket is mutatunk
Ropogós
Céklás ivólé tele vitaminnal: igazi téli immunerősítő
Csirkeerőleves gazdagon: hatékony gyógyír a megfázásra
Krémes vaníliapuding tej nélkül: ugyanolyan sűrű és selymes
Nokedli úgy, ahogy a mama is készítette: szép sárga és nem ragad
Javítsd az agyműködésedet természetes úton: mutatjuk a 7 leghasznosabb alapanyagot
Az új év nemcsak a testi és a lelki megújulásnak adhat egy lökést, hanem a szellemi regenerációnak is. Ezúttal 7 olyan alapanyagot mutatunk, amelyek az agyműködést hivatottak serkenteni mesterséges hozzávalók nélkül.
A helyes táplálkozás nemcsak a lelkednek, de a fizikai egészségednek is jót tesz. Fontos azonban, hogy ne ész nélkül ess neki a változásnak, hanem megfontoltan összeválogatva fogyassz alapanyagokat.
Igaz, hogy nincs olyan konkrét élelmiszer vagy hozzávaló, ami olyan szinten képes lenne táplálni az agyműködést, hogy teljes védelmet biztosítson az életkorral összefüggő betegségek ellen, mint amilyen az Alzheimer-kór vagy a demencia, azonban a kialakulás kockázatát optimalizálni lehet.
Miért öröm az agynak, ha jó dolgokat eszel?
Egyrészt javul a koncentrálóképességed és javíthatod a rövid távú memóriádat is. Késleltetheted az életkorod előrehaladtával összefüggő kognitív károsodásokat és betegségek kialakulását.
Csökkentheted a szorongást és a stresszt is, és amellett, hogy fejben egészségesen öregedhetsz meg, mindezt még jó hangulatban is teheted meg, hiszen ha nem szorongsz és nem stresszelsz annyit, azzal az agyműködéseden is javíthatsz.
Mik azok az alapanyagok, amik segíthetnek neked mindebben?
Teljes kiőrlésű gabonák
Mint a testedben minden más, úgy az agyad sem működik rendesen a megfelelő „üzemanyag” nélkül, ami segít a koncentráció és a figyelem fenntartásához szükséges energiaszint elérésében.
Ebben a legjobb partner a teljes kiőrlésű gabona lehet, amelynek alacsony a glikémiás indexe, lassan felszívódó, így sokáig eltelít, és doppingolja az egész napos mentális éberségedet.
Ezzel ellentétben, ha nem teljes kiőrlésűt fogyasztasz, vagy gyorsan felszívódó szénhidrátokat eszel, azzal csak az ingerlékenységedet fogod fokozni és hangulatingadozásokhoz is vezethet.
Hal
Az esszenciális zsírsavakban lubickoló halat talán már nem kell bemutatom neked, hiszen évtizedek óta skandálják úton útfélen, hogy a hal mennyire fontos a szervezetnek. Az agyadnak például azért, mert segíti annak egészséges működését. Ezeket a zsírsavakat ugyanis a szervezet önmaga nem tudja előállítani, így külső forrásra van hozzá szükség.
Azt, hogy a hal fogyasztása segíthet enyhíteni a depresszió tünetein, illetve hogy kapcsolat lehet a fogyasztása és a demencia, illetve az Alzheimer-kór kialakulása kockázatának csökkentése között, jelenleg is kutatják.
Szóval, ha eddig még nem ettél elég halat, de most sikerült öntudatra ébreszteni, akkor az olyanokkal próbálkozz elsőre, mint a lazac, a pisztráng, a makréla, a hering vagy a szardínia.
Áfonya
Túl a gabonákon, néhány gyümölcsről is érdemes pár szót írnom. Az egyik ilyen az áfonya, amelynek az a csodálatos képessége van sok más mellett, minthogy javítja a rövid távú memóriát. Erre vonatkozóan a Tuft Egyetem számos kutatást is végzett már, amelyekkel bizonyítani tudták az áfonyafogyasztás ezen irányú jótékony hatását.
Paradicsom
A paradicsom képessége abban rejlik, hogy képes késleltetni az életkorral összefüggésben álló kognitív károsodásokat. Ezt a képességét állatkísérletekkel igyekeznek igazolni, amely során a paradicsomban található likopin nevű antioxidánst vizsgálták, amely képes lehet megvédeni a szervezetet a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásától.
Az emberekre gyakorolt hatása egyelőre még nem bizonyított, azonban a zsírban oldódó likopinról jó tudni, hogy képes átjutni a vér-agy gáton, és mivel erős antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatása van, terápiás hatást gyakorolhat az agyra és a központi idegrendszerre.
Fogyasztását tekintve akkor teszed a legjobbat, ha főve, egy kis olívaolajjal párosítva eszed, hogy optimális legyen a felszívódás. Ilyen lipokint tartalmaz egyébként még a görögdinnye, a rózsaszín grépfrút és a papaja is.
Tojás
A tojás az agy egészséges öregedését támogathatja, mivel a tojássárgája igen gazdag egy úgynevezett kolin nevű vegyületben, ami, mint az acetilkolin kulcsfontosságú összetevője, segíti az agy normális működését és a sejtmembránok kialakulását. Ez a vegyület különösen a várandósság és a szoptatás alatt fontos, hogy a baba agya megfelelően fejlődjön.
Emellé természetesen a B-vitamin bevitele is elengedhetetlen, mivel többek között ez is segít abban, hogy az életkor előrehaladtával a szervezetben megemelkedő homocisztein nevű aminosavat szinten tartsa, ezzel csökkentve a stroke és az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.
Brokkoli
A brokkoli K-vitamin-tartalmával került be a válogatásomba, mivel bizonyított tény, hogy ez a vitamin javítja a kognitív funkciókat és az agyi teljesítményt. Sőt, visszakanyarodva még az imént tárgyalt acetilkolinra, kutatásokkal igazolták, hogy a brokkoli tartalmaz egy olyan vegyületet, ami segíti lelassítani a kolin lebomlását, ami ugye azért is felel, hogy az emlékeink ne halványodjanak el.
Zsálya
A zsálya egy egészen különleges kis növény, ami egyszerűsége ellenére is képes nagy dolgokat véghez vinni. Amellett, hogy kiváló fűszernövény, a memóriát és a koncentrációt is javítja, ami már a népi gyógyászatban is régóta ismert tény.
Igaz, a legtöbb tanulmány inkább a zsálya illóolajára koncentrál, frissen is fogyasztható, megfelelő odafigyeléssel pedig még az olaj sem illan el belőle főzés közben.
Fotó forrása: Getty Images