Így lesz sűrű az eperdzsem természetes alapanyagokkal – Egyszerű, gyors változat
Cikkek
Isteni, sűrű fügelekvár házilag: tartósítószer nélkül készül
Rántott csirkemell hagymás bundában: ezután csak így készíted
Ropogós
Joghurtos-banános kosárka sütés nélkül: mogyorós csoki borítja
Sütőtökös-ricottás kagylótészta: különleges ebéd az őszi hangolódáshoz
Sütőben sült, töltött tortilla: pulykahús kerül a tésztába
Sűrű házi szilvalekvár: bevált receptet mutatunk
Így tárold a főtt ételeket: szuper praktikákat mutatunk
Mindössze 3 hozzávalóra van szükség a sűrű, édes eperdzsemhez, semmilyen adalékanyagot nem tartalmaz.
A lekvár készítésénél különösen fontos, hogy lehetőleg kezeletlen, biogyümölcsöt használjunk, kiváltképpen igaz ez a citromra. Mivel külön nem adunk pektint a lekvárhoz, az eper pedig nem tartalmaz sokat, fontos, hogy mind a citrom leve, mind a héja a dzsembe kerüljön, ugyanis a citromhéj nagyon sok természetes pektint tartalmaz, ami sűríti a lekvárt - úgyhogy citromból mindenképpen kezeletlen héjút válasszatok.
A dzsemhez, főleg, ha nem kerül bele tartósítószer, sok cukorra van szükség, lehet, hogy első olvasásra túlzónak tartjátok, de a cukor segít majd a tartósításban, így nem fog megpenészedni az eper. Ebből az adagból kb. 3 darab 250 milliliteres befőttesüveg jön ki.
Azért, hogy a dzsem minél tovább elálljon, fontos, hogy tiszta, sterilizált üvegekbe töltsük, vagyis a befőttesüvegeket - a tetőkkel együtt - forró vízben főzzük ki. Egy másik trükk, ha a tetőre, mielőtt a lekvárra tekernénk, pár csepp tiszta szeszt, vodkát vagy rumot öntünk, így az esetlegesen ottmaradt bacikat is eltakarítjuk.
Eperdzsem
Hozzávalók 8 decihez
- 1 kilogramm eper
- 700 gramm cukor
- 1 nagy darab biocitrom
Elkészítés:
Az epret mossuk meg, szedjük le a levelét, válogassuk ki az esetleg túlérett szemeket. Vágjuk apró darabokra a megtiszított epreket.
Az epret a cukorral, a citrom levével és héjával együtt tegyük egy lábasba. Közepes lángon főzzük, míg forrni nem kezd. Ha forr, vegyük lejjebb a lángot, gyöngyözve főzzük kb. 30 percig, közben néha kevergessük.
Fél óra után botmixer segítségével pürésítsük le a lekvárt. Tegyünk pár csepp lekvárt egy hűtött tányérra, ha megszilárdul a csepp, készen van, ha folyik, főzzük tovább.
Készítsük elő a sterilizált befőttesüvegeket, állítsuk őket forró vízzel teli tepsibe, majd töltsük meg őket a kész dzsemmel. Szorosan csavarjuk rájuk a tetőt, majd fordítsuk a teli üvegeket fejjel lefelé, hogy vákuum képződjön. Tekerjük őket takarókba, majd száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
A kész dzsemeket száraz, hűvös helyen tároljuk.
Fotó: Getty Images
Olvasd el ezt is!