Alacsony glikémiás indexű ételek – Van bennük szénhidrát, mégsem hízol tőlük
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
A szénhidrát egyáltalán nem az ellenséged, hiszen ahhoz, hogy megfelelően működjön a tested, a napi kalóriabevitel nagyjából felét ebből kellene fedezned.
Kétféle szénhidrát létezik, egyszerű és összetett. Ha egészségesen szeretnél táplálkozni úgy, hogy az alakodra is vigyázol, akkor érdemes az összetett szénhidrátok javára billennie a mérlegnek, ami azt jelenti, hogy teljes kiőrlésű gabonákat, hüvelyeseket és minél többféle zöldséget érdemes fogyasztani, mindezt úgy, hogy az egyszerű szénhidrátok bevitelét pedig csökkented.
Itt elolvashatod, hogy pontosan melyek a jó és a rossz szénhidrátok, és miért nem tesz jót, ha teljesen megvonod magadtól őket. A helyes táplálkozás nem egyszerű, hiszen az sem mindegy, hogy a bevitt szénhidrátokat milyen ütemben alakítja a szervezeted cukorrá, és milyen gyorsan emeli meg a vércukorszintet.
A glikémiás index pontosan erre ad választ, vagyis ha nagyon gyorsan felszívódik a szénhidrát, gyorsan megemelkedik a vércukorszint is, így annak az ételnek magas a glikémiás indexe. A vércukor gyorsan vissza is esik, és újra éhes leszel. A magas glikémiás indexű ételek egy 0–100-ig terjedő skálán 70-től kezdődnek, ezeket az ételeket fogyókúra alatt nem ajánlott fogyasztani. Az 55-ös érték körüli glikémiás indexű ételek nem okoznak nagy ingadozásokat, ezeket érdemes minél többet enni, illetve főzni, sütni belőlük.
Alacsony glikémiás indexű ételek
A teljes kiőrlésű lisztek, így a rozsliszt is tökéletes választás, hiszen a GI-indexe csupán 34. Ha jó minőségű kenyeret ennél, süsd meg házilag, például ezt a kovászos finn rozskenyeret. Az árpából készült szintén teljes kiőrlésű lisztnek is alacsony a glikémiás indexe, és általánosságban elmondható, hogy ezek a gabonák mind beépíthetők a diétádba. A belőlük készült kenyereket, pékárukat ne fogyaszd mértéktelenül, mert a kalóriatartalmuk ugyanannyi, mint a fehér lisztből gyúrtaké.
Ha reggelire szeretnél laktató, de nem hizlaló ételt enni, akkor különféle pelyhek helyett egyél búza- vagy zabkorpát. Keverheted joghurtba vagy kefirbe. Itt olvashatsz róla, hogy mennyire egészséges a korpa. Nem győzzük hangsúlyozni, hogy a reggeli mennyire fontos, ahogy az is, hogy mit eszel a nap első étkezésére. A zabpehely tökéletes választás, itt olvashatsz róla, miért és mennyire egészséges.
Köretek, hüvelyesek, édességek
A bulgurt többek között azért is építsd be az étkezésedbe, mert mindössze 48 a glikémiás indexe. A buzatöretből készülő köretet nagyon sokféleképpen fel tudod használni, készíthetsz belőle isteni salátát. Ha mégis a rizs mellett döntesz, akkor a barna rizst válaszd, esetleg a basmatit vagy a vadrizst, de ezeknek már kicsit magasabb a GI-jük.
A hüvelyesekből bátran csemegézhetsz, ehetsz vörös- vagy fehérbabot, csicseri- vagy sárgaborsót, de még a zöldborsó glikémiás indexe sem éri el az 50-es értéket. A tésztafélék közül hajdinalisztből készültet válassz, a zöldségek közül szinte bármit ehetsz, egyedül a krumplival legyél óvatos a magas keményítőtartalom miatt.
A gyümölcsök közül a banánnak és a mangónak a legmagasabb a glikémiás indexe, de még ezek a gyümölcsök is csak épphogy túllépik a kritikus 50-es értéket. Ha édesszájú vagy, akkor nassolj étcsokit, abból is a legalább 70 százalék kakaótartalmút válaszd. Itt olvashatsz róla, melyik fajta csokiról mit érdemes tudnod.
Fotók: Getty Images