Rostban és ásványi anyagokban gazdag az articsóka – Nem minden része fogyasztható
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Az articsóka finoman szólva sem közismert zöldség, pedig nemcsak különleges, hanem nagyon sok, főleg az emésztést segítő jó tulajdonsággal rendelkezik.
Az articsóka a mediterrán vidékről származik, már az ókori görögök és rómaiak is termesztették és gyógynövényként is alkalmazták. Már akkor is, de a mai napig különlegességnek, ínyencségnek számít. Nem véletlenül fogyasztották, az articsókában lévő hatóanyag jótékonyan hat az epeműködésre, így a nehéz, zsíros ételek könnyebben emészthetők lesznek. Arról, hogy még a fogyást is segíti, itt olvashatsz bővebben.
Az articsóka fogyasztása a májnak is segít a méregtelenítésben, csökkenti az emésztési panaszokat is, a felfúvódás, puffadás ellen is hatásos. Az articsóka vízben oldódó növényi rostot, inulint is tartalmaz, amelyet a szervezeted nem tud megemészteni, viszont a bélben lévő hasznos baktériumoknak tökéletes tápláléka lesz. Az articsóka a vércukorszintedet sem dobja meg, és a szív- és érrendszeri betegségekre is jótékony hatása van.
Nem minden része ehető
Az articsóka egy ehető virágbimbó. Bár kapható konzervben is, a frisset nem pótolja semmi. Vásárlásnál ügyelj arra, hogy lédús, fényes és friss levelű példányokat válassz. Ezt úgy ellenőrizheted, ha a mutató- és hüvelykujjad közé szorítod a növény bimbóját, ha kemény és tömör, akkor tökéletes lesz. Ha megvetted, nem kell azonnal felhasználnod, mert néhány hétig szobahőmérsékleten is eláll.
A növényt ma is a mediterrán vidékeken termesztik, mert a hideget nem bírja. A fentebb említett jótékony hatásai mellett magas a rost- és ásványisó-tartalma. Foszfor-, kalcium-, kálium-, magnézium- és vasforrás, A-, B1-, B2- és C-vitaminban is gazdag.
Az articsóka felhasználása
Az articsókát a fogyókúrádba is nyugodtan beépítheted, mert vízhajtó, szabályozza az étvágyadat is, nem mellesleg kalóriaszegény magas rosttartalommal.
Fotó: Getty Images