8 fontos ízesítő, amit nem árt ismerni, ha ázsiai ételt készítenél: árakat is mutatunk
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
Karácsonyi narancsos, gesztenyés kuglóf: csak keverj össze mindent
Ropogós
Almás-fahéjas csiga: a foszlós tésztának képtelenség ellenállni
Omlósra sült, fűszeres lazac: zsiradék nélkül, air fryerben készül
Mogyorókrémes csillagok az ünnepi asztalra: alig valamiből készül
Omlós diós hókifli vajjal gyúrva: klasszikus karácsonyi recept
Citromos, zöldfűszeres csirkemell: villámgyors ünnepi ebéd
Minden nemzet konyhájában szükség van különleges fűszerekre, a magyar konyha a pirospaprikát részesíti előnyben, az olasz a bazsalikomot, az ázsiai pedig különböző szószokkal gazdagítja az ételeit.
Az ázsiai konyha gazdag, illatos, jellegzetes ízeiről ismert. A kínai és japán ételeket otthon is el lehet készíteni, de előtte nem árt leellenőrizni, mit ír a recept, mert vannak olyan ízesítők, amelyek nem biztos, hogy megbújnak a kamrában.
A kínai ételekben például gyakran találkoznak az édes és a csípős aromák, előszeretettel használják a chiliszószt, mogyorót, szójaszószt. A japánok különböző édes borokat szoktak az ételekhez adni, de nagyon kedvelik a panko morzsát is, amelyet húsok és zöldségek panírozásánál használnak.
Mutatjuk, miket érdemes beszerezned, ha szereted az ilyen különleges fogásokat, ugyanis gyakran lesz rájuk szükséged. Ázsiai üzletekben egész biztosan meg tudod őket vásárolni, de nagy részük már hipermarketekben is kapható.
Szójaszósz
Ár: 600 forinttól kapható, de minőségtől függően akár 1399 forintba is kerülhet
Az ázsiai konyhában a szójaszósz az egyik leggyakrabban használt alapanyag. Világos és sötét színben lehet kapni, előbbi kevésbé sűrű. A szójaszószt szójababból készítik, ételek ízesítésénél használják, akár só helyett. Remekül illik halételekhez, zöldségekhez, de raguk, dresszingek és húspácok készítésénél is jól jöhet.
Rizsecet
Ár: 620 forinttól kapható
A japán és kínai ételek kedvelt alapanyaga, savanykás zamata miatt sushi ízesítésénél használják, de saláták, öntetek, pácok fűszerezésére is kiváló. A különleges aromájú ecetet erjedt rizsből készítik.
Mirin
Ár: 2659 forinttól kapható
Az alkoholos alapú, édeskés zamatú rizsbort elsősorban páclevek készítésénél használják. Textúrája szirupos, kicsit hasonlít a szakéhoz, de csak az állaga, az alkoholtartalma alacsonyabb. A mirint grillhúsok készítésénél és párolt zöldségek főzésénél is érdemes kipróbálni. Mivel zamata hasonlít a sherryhez, ezért desszerteket is fel lehet vele dobni.
Osztrigaszósz
Ár: 829 forinttól kapható
Az ázsiai ételekben gyakran használják a szárított osztrigából készült szószt. Az állaga sűrű, a zamata sós. Az osztrigaszósz inkább a kínai konyhában népszerű, jó választás húsok pácolásához, de leveseket és tésztás ételeket is ízesíthetsz vele. A kínai mellett a francia konyhában is helyet kap ez a szósz, olyan mártásokhoz használják, amelyeket kifejezetten vadételek mellé kínálnak.
Gyömbér
Ár: a friss kilója 1699 forint, őrölt formában 169 forint 20 gramm
A gumós gyökerű fűszer és gyógynövény az ázsiai ételek lelke. A gyömbér tele van aromával, csípős, de nem annyira, mint a bors vagy a chili. Frissen reszelve vagy őrölve, savanyítva, de még kandírozva is lehet használni. Nyersen intenzívebb az íze, de ragukban és levesekben is megfér, sőt, még teát is lehet belőle készíteni, ugyanis gyulladáscsökkentő hatású és az immunrendszert is erősíti.
Csillagánizs
Ár: 299 forinttól kapható
Aromája az ánizshoz hasonlít, csak annál sokkal intenzívebb, nemcsak fűszer, hanem gyógynövény is. Mindig úgy adagold, ahogy az adott recept írja. Édességek, kompótok, borok és teák készítésénél használják édes zamata miatt.
Kinako
Ár: 1190 forinttól kapható
Különleges liszt, amit pirított, őrölt szójából készítenek. Zamata a dióra emlékeztet, hagyományos japán süteményekben használják, a mochi is ebből készül.
Fotók: Getty Images