A legjobb természetes édesítőszer a datolya: ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Almás-fahéjas zabkása sütőben sütve: tápláló és isteni reggeli
Ragacsos, ír krémlikőrös fudge: tökéletes gasztroajándék
10 ünnepi sült a karácsonyi asztalra: hagyományos és új kedvencek egy helyen
Karácsonyi narancsos, gesztenyés kuglóf: csak keverj össze mindent
Ehető karácsonyi dekorációk: 7 kreatív ötlet, hogy lenyűgözd a vendégeket
Az egzotikus, édes húsú datolya egyre népszerűbb természetes cukorhelyettesítő, ráadásul nagyon egészséges is.
Az ősi gyümölcs a Közel-Keleten nagyon népszerű csemege, alakja hosszúkás, háromfajta színben pompázik: zöld, sárgásbarna, barna. Héja fényes, a gyümölcs húsa édes, a közepén hosszúkás mag található. A datolyapálma a Phoenix fajtához tartozó pálmafa, amely 20-25 méter magasra is megnőhet, gyökérrendszere több pálmának lehet a forrása.
Számos fajtája közül az egyiptomi „medjool” a legkedveltebb mézédes aromája miatt. Friss és szárított formájában is gazdag vitamin- és ásványianyag-forrás, érdemes gyakran fogyasztani.
Mire figyelj a vásárlásnál?
Hazánkban az édes gyümölcs legtöbbször szárított formában fordul elő, frissen nehezebb hozzájutni - ha mégis találnál datolyától roskadozó standot, vásárlásnál ügyelj rá, hogy a héja fényes és sima legyen. A tárolásával nem lesz sok gondod, hűtőben 1-2 hétig eláll. Aszalt formában a csomagoláson feltüntettet ideig tárold.
Mit készíts belőle?
A csemegét nagyon változatosan lehet felhasználni, a szárított datolyából készülhet előétel, saláták, szószok, mehet köretbe vagy raguhoz, de a legtöbbször, magas cukortartalma miatt, desszertekbe kerül. Az egyik legkedveltebb előétel, mikor a sajt és a datolya van párba állítva, de az arab konyhában kuszkuszba is szokták keverni. Az indiaiak pikánsabb aromájú ételekbe teszik, fűszeres ragukhoz például.
A datolyából készülhet fagylalt, szirupok, puding, süteménykrémek, de teheted pékáruk tésztájába is.
Miért érdemes fogyasztani?
Finom, édes íze mellett számos jótékony hatással bír - magas a vitamintartalma, ásványi anyagokban gazdag, nagy mennyiségben tartalmaz káliumot, kalciumot, magnéziumot. Magas káliumtartalma miatt csökkenti a koleszterint, hozzájárul az idegrendszer egészséges működéséhez, B6- vitamin-tartalma miatt enyhíti a depresszió tüneteit. A datolya vasban is bővelkedik, ezért kiváló a pótlására. A gyümölcsben lévő ásványi anyagoknak köszönhetően erősíti a csontokat, vitamintartalma gondoskodik a haj és a bőr szépségéről.
Energiadús, tápláló csemege, tele van szénhidráttal, ezért sportolás közben extra energiával tölti fel az embert. Magas rosttartalma miatt jó hatással van az emésztésre, segít a székrekedés megelőzésében. Aki azonban diétázik, óvatosan falatozza, 100 gramm magozott datolyában 277 kalória van.
Fotó: Getty Images