Az édesburgonya finom és egészséges, most adunk néhány tippet, miket készíthetsz belőle
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Az édesburgonya csak nevében és gumója miatt köthető a krumplihoz, egyébként a burgonyavirágúak és szulákfélék családjába tartozik. A különleges színű batátát Kolumbusz Kristóf hozta be Európába.
Az édesburgonya népszerűsége töretlen, nem csak a tudatos táplálkozás híveinek körében hódít, egyre többen szeretik a különleges színű és ízű zöldséget.
Rengetegféle ételbe belecsempészhetjük, ezáltal pedig sok-sok jó dolgot vihetünk be a szervezetünkbe: az édesburgonya szénhidrátban, béta-karotinban gazdag, de tartalmaz C-, B1-, B2-, B6- és E-vitamint, de ásványi anyagokban sincs hiány, kalcium, vas, magnézium, mangán, kálium, foszfor, nátrium, réz és cink is található benne.
Vásárlásnál nem árt nyitva tartanunk a szemünket és alaposan megvizsgálnunk az édesburgonyát. A jó batáta héja feszes, nem ráncos. Vásárlás után pár napig nyugodtan tárolhatjuk a zöldséget, érdemes a kamrában tartanunk, a krumplihoz hasonlóan bánjunk vele.
Mi minden készülhet belőle?
Ahogy már említettem, a krumplihoz hasonló a felhasználása, ezért püré, sült hasáb alapja lehet, de van, aki a jó öreg rakott burgonyát készíti batátával.
Pampuska is készülhet belőle - az édesburgonyától nem csak az íze különlegesebb, a tészta színe is rácsodálkozásra bírja a kóstolót. Van is egy édesburgonyafánk-receptünk, melyet fahéjas cukorban forgatunk meg.
Szépek és ízesek
Az édesburgonyát párosíthatjuk különleges fűszerekkel, például curryvel, citromfűvel, kókusztejjel és gyömbérrel. Különleges ázsiai fogásokat készíthetünk belőle, amelyek ínyenc barátainkat, családtagjainkat biztosan leveszik a lábukról. Próbáljátok ki ezt a thai csirkés édesburgonyalevest.
Egyszerűen tepsiben sütve
Akik még életükben nem ettek édesburgonyát és kíváncsian megkérdik, „mégis milyen az íze?”, általában azt a választ kapják, édeskés, hasonló a sárgarépához vagy a tökhöz. Ezzel nem is hazudnak, épp ezért nagyanyáink módszerét választva kockázva, félbevágva vagy egészben sütve, sütőben készítve is finom, tetszőlegesen fűszerezve. Nekünk is van egy juharszirupos verziónk, amit grillen is el lehet készíteni, de ezt a baconös-hagymás változatot is érdemes kipróbálni.
Egészséges rágcsálnivalónak is tökéletes
Bár sokan szeretjük a chipseket, rajongás ide vagy oda, akik egészségesen szeretnének táplálkozni, nem kérnek az olajos burgonyaszirmokból. Helyette zöldségchipsekre teszik a voksukat. Érdemes kipróbálni ezt a receptet, ami mindenféle adalékanyagtól mentes.
Tartalmas reggelit is készíthetünk belőle
Bizony, méghozzá liszt nélkül. A batáta zöldségekkel és sajttal keverve muffinformában készül, kihagyhatatlan, tartalmas napindító, amiből még a gyerekek is repetáznak majd. Érdemes kipróbálni!
A gasztrovonalon túl
Érdekes, hogy még mi mindenre használják az édesburgonyát: Dél- Amerikában ruhát festenek vele, egyetemi kutatók pedig bioüzemanyag előállításában kísérleteznek az édesburgonyával.
Fotó: Getty Images