Mi az a farro és hogyan kell elkészíteni? Az ősi gabona egészséges és nagyon izgalmas alapanyag
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Kukoricás burgonyagratin: nincsen párja a krumplis fogások között
Retró, baracklekváros piskótatekercs: így biztos, hogy sikerülni fog
A farro az ókori rómaiak kedvelt tápláléka volt, Olaszország területén még ma is nagyon népszerű gabonaféle, mivel egészséges és sokféle ételbe bele lehet csempészni.
A gabonát az olaszok mellett a közép-keleti konyha is előszeretettel használja, hazánkban azonban nem olyan ismert, pedig érdemes lenne gyakrabban az asztalra tenni.
Az ősi gabona textúrája picit ragacsos, a zamata földes, a mogyoróéhoz hasonló, rostban és fehérjében gazdag. Nagyon változatos fogások készülhetnek belőle: a rizshez hasonló köretként is az asztalra teheted, rizottó is készülhet belőle, de salátákba, levesekbe keverve, sőt, szaftos pörköltekhez is kínálható.
Mit érdemes tudni róla?
Előnye, hogy sokkal kevesebb glutént tartalmaz, mint a búza, könnyen emészthető. Látványra kicsit hasonlít a barna rizshez, ahogyan elkészítésében is. A főzése időigényes, lehet al dente, de ha túlfő, az sem probléma, ráadásul jól viseli a fűszereket is. A farrót sokan keverik a tönkölybúzával, mindkettő ősi, de nem ugyanazok, ízben és állagban is eltérnek.
Jelenleg három változatban kapható a farro: teljes farro, félig gyöngyözött és a gyöngyölt. Az egészséged szempontjából a teljes farrót érdemes a leggyakrabban használni, ez a legtáplálóbb, tele van rostokkal, igaz, az elkészítése kicsit időigényes. A gyöngyölt fajta is nagyon népszerű, könnyen beszerezhető és sokkal hamarabb elkészül.
Egészségügyi hatásai közül kiemelendő, hogy fogyasztásával csökkenhet az asztma és a gyulladásos betegségek kialakulásának kockázata.
A tésztához hasonlóan kell főzni
A farro készítésénél érdemes úgy eljárni, mintha tésztát főznél, vagyis bő, sós vízbe kell dobni a gabonafélét. A tésztával ellentétben több ideig készül, akár 30 percig is főhet, érdemes a csomagoláson feltüntetett időt is figyelembe venni, de menet közben ajánlott kóstolni: ha picit roppanósabbra szeretnéd, akkor kevesebb idő is elég neki, de ennek a gabonának kifejezetten jól áll, ha túlfőzöd.
Elkészítés
A farrót (1 bögre) mindig alaposan mosd át, a sérült szemeket távolítsd el, majd forrásban lévő vízbe (1 liter) tedd bele. Mikor a gabona belekerül a folyadékba, vedd lejjebb a lángot, majd lefedve párold, időnként (5 percenként) keverd meg és kóstolj. A kész gabonát szűrd le és tálalhatod is.
Izgalmas, tartalmas, salátaként kínálva is mennyei. Elég néhány szem koktélparadicsommal, egy kevés bazsalikommal, cukkinivel, lilahagymával, mozzarellával és olívaolajjal összekeverni, nincs is ennél tökéletesebb, egészségesebb, laktatóbb ebéd vagy vacsora.
Ha túl sok farrót készítettél, légmentesen lezárva, hűtőben 4-5 napig tárolhatod, lefagyasztva 2 hónapig is eláll.
Fotók: Getty Images