A legjobb grillpácok különféle húsokhoz – Így biztosan szaftosak maradnak
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A jó idővel együtt érkezik a grillszezon, egyre több időt töltünk a szabadban, ahol a szórakozás mellett az étkezés is fontos szerepet kap, méghozzá az isteni és változatosan elkészíthető grillételek formájában.
A pácolástól sokkal ízletesebb lesz az étel, nem szárad ki a hús vagy a zöldség, extra puha és zamatos lesz. A pác nem új keletű dolog, az emberek évszázadok óta áztatják valamilyen fűszeres lébe a húsokat.
Az eredeti pác olyan sós folyadék volt, mint a tengervíz, egyszerre biztosította az élelmiszerek tartósítását, puhítását és ízesítését. A pácolásnál lényeges, hogy milyen összetevőket használsz, ha olajat és valamilyen savas folyadékot, akkor mindenképpen turmixold össze, hogy a kétféle összetevő egyneművé váljon.
Egyáltalán nem mindegy, hogy az adott étel mennyi időt tölt a pácban, a tenger gyümölcseinek kell a legkevesebb, míg a marhahús akár egy egész napot is a marinádban lehet. A zöldségeknek elég 30 perc, a szárnyas és a sertés pedig legalább 3 órát pácolódjanak. Fontos, hogy sót ne tegyél a pácba, mert csak kiszárítja a húst. Elég, ha azelőtt megsózod, mielőtt feldobod a grillre.
Ez a mézes-mustáros pác karajhoz készült, biztosan a kedvenced lesz. Ha pedig inkább a szárnyast kedveled, akkor jó hír, hogy a csirkeszárnyat is tökéletesen lehet pácolni és grillezni. Érdemes minden húsfajtához megtanulni a pácrecepteket, és akkor egész nyárra lesz választék.
Marhahús
Pácold a húst balzsamecetbe, Worcestershire- és szójaszószba, tegyél hozzá dijoni mustárt és fokhagymát, tökéletes kombináció lesz. Ha szereted a különlegesebb ízeket, akkor keverj össze kávét és kólát, és abban pácold a húst, amelytől nagyon omlós lesz.
A citrusos és a csípős ízek kombinációja is tökéletes a marhához: keverj össze szójaszószt, citromlevet, Worcestershire-szószt és valamilyen csípős paprikaszószt, ez a 4 íz is harmonizál majd a hússal.
Sertéstarja
A tarja nem véletlenül az egyik legkedveltebb húsfajta, amit a grillre dobhatsz. Marinád nélkül sem szárad ki, de ha még be is pácolod, akkor biztosan tökéletes lesz. Érdemes csont nélkül készíteni, a hús széleit pedig mindig vagdald be.
A tarjának nagyon jól állnak a mustáros alapú pácok, esetleg mézzel keverd őket, de az olyan zöldfűszeresekkel sem lősz mellé, mint a kakukkfű, a borsikafű, a zsálya, a rozmaring, a majoránna vagy a koriander. Készíthetsz kicsit keletiesebb ízvilágú pácot is, ha gyömbéres, citromfüves, szójaszószos marinádot keversz. Próbáld ki ezt a pácot, ha tarjával doglozol, az oldalast pedig ebbe a marinádba tedd.
Szárnyas
A szárnyas amúgy is hajlamos arra, hogy kiszáradjon, így itt is vigyáznod kell erre. Ami viszont nagy előnye, hogy a szárnyasnak, ezen belül a baromfinak nagyon kevés időt kell töltenie a marinádban, van, amelyik húsrésznek akár egy fél óra is elegendő. Az, hogy zsírszegényebb húsokról van szó, a diétád szempontjából mindenképpen előnyös lehet.
A csirkét sütheted egyben, de részeire bontva is. A szárnyasokhoz is nagyon jól illenek a citrusos, zöldfűszeres pácok, de a távol-keleti ízvilágot is érdemes kipróbálni.
Fotó: Getty Images