Nélkülözhetetlen gyógynövények nőknek: ezekre lehet a legnagyobb szükséged
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
A fejfájástól a menstruációs panaszokon át egészen a termékenységig sok minden lehet hatással a női szervezetre és a mentális egészségre. Légy rajtuk úrrá a gyógynövények segítségével!
Felfázás, hólyaggyulladás, alhasi görcsök, nyugtalanság, stressz, migrén, szabálytalan ciklus és az a bizonyos menopauza. A felsorolt állapotok valamelyikével biztosan te is találkoztál már. Ezer és egyféle vitamin és étrend-kiegészítő létezik már ezeknek az állapotoknak a szabályozhatóságára és javítására, egy pirula azonban még nem minden.
Számos olyan gyógynövény is létezik, amelyeknek évszázadok óta tulajdonítanak gyógyító hatást a természetgyógyászatban jártasak, így ezeknek is érdemes adnod egy esélyt.
Tőzegáfonya
A felfázást általában húgyúti gyulladás okozza, amivel nőként egy év alatt akár többször is találkozhatsz. Súlyosabb esetekben antibiotikumos kezelés válik indokolttá, a megelőzést azonban anélkül is elkezdheted.
Ebben segít a tőzegáfonya (Oxycoccus), amit kapszulaként vagy szirupként is fogyaszthatsz, míg levelét teaként is megfőzheted, frissen és szárítva is beszerezhető. Ez a parányi termés ugyanis ellenállóbbá teszi a hólyagodat a baktériumokkal szemben. Fogyasztása kúraszerűen ajánlott, és ha van választásod, akkor inkább a legtisztább kapszulás formában szerezd be, mivel ez rendelkezik a legnagyobb hatóanyag-koncentrációval. Megelőzésre főként teaként vagy 100%-os gyümölcslé formájában fogyaszd.
Medveszőlőlevél
Ezt a hangafélék közé tartozó örökzöld növényt (Arctostaphylos uva-ursi) elsősorban húgyúti bakteriális fertőzések és alsó húgyúti gyulladás esetén szokták javasolni. A benne lévő arbutin segít leküzdeni a hólyaggyulladást és a hólyagirritációt is.
Fogyasztása belsőleg ajánlott, tabletta, oldat, tea és drazsé formájában egyaránt beszerezhető.
Teaként az áztatásos megoldás ajánlott, mivel így a benne lévő hidrokinon-származékok is kioldódnak belőle, viszont a tea cseranyagtartalma alacsonyabb lesz, vagyis nem fogja annyira irritálni a gyomor nyálkahártyáját, mintha forrázatot készítenél belőle.
Ehhez 3 teáskanál aprított levelet kell leönteni 1,5 dl hideg vízzel, majd legalább 6 órán át lefedve hagyni, hogy a hatóanyagok kiázzanak a tealevélből. Hatását kb. 4-5 nap alatt fejti ki, így maximum 1 héten keresztül lehet folyamatosan fogyasztani, naponta 1-4 csészével.
Echinacea
Ezt a színes virágú gyógynövényt leginkább úgy ismerheted, mint echinacea, de persze ennek is van rendes magyar neve, ami nem más, mint a kasvirág. Maga az echinacea kifejezés a görög echinos szóból származik, ami tengeri sünt jelent. Hogyan jön össze a virág egy sünnel? Nos, a válasz a virág szirmainak küllemében rejlik.
Az Amerikából származó növény jótékony hatását főként húgyúti fertőzések során alkalmazzák, de immunerősítőként is elismert. Ezenkívül fertőzésgátló hatása is van, így képes megvédeni a szervezetet a vírusoktól, gombáktól és egyéb kórokozóktól.
Teája szárított leveleiből és hajtásaiból készül, amihez 2 teáskanál szárított kasvirágot kell leforrázni 1,5 dl vízzel, majd 10 perc pihentetés után leszűrni, és már ihatod is.
Közönséges cickafark
Ez a gyógynövény (Achillea millefolium) egy igazi csodafegyver a női bajok ellen. Egyrészt képes csökkenteni a menstruációs vérzést és oldja a görcsöket is, másrészt pedig gyulladáscsökkentőként is jótékonyan hat a hüvely- és méhgyulladásra. Készíthetsz belőle ülőfürdőt és teát is.
Utóbbi esetében, ha a rendszertelen és bőséges havi vérzést szeretnéd kontrollálni, beállítani, akkor egy 2-3 hetes kúra keretében minden reggel igyál meg egy csésze cickafarkteát. Ehhez egy csapott teáskanál teafüvet kell leforráznod 2,5 dl vízzel, majd 10 percig állni hagyni, végül leszűrni. Fogyasztása menzesz alatt és előtt is javallott.
Amennyiben nőgyógyászati eredetű gyulladásod van, úgy napi 3 csésze teát fogyassz el az étkezések előtt, szintén 2-3 héten keresztül.
Ülőfürdő készítéséhez a cickafarkot érdemes összekeverni kamillavirággal is. Ehhez 3-3 evőkanál gyógyfüvet forrázz le 1,5 liter vízzel, majd hagyd állni kb. 20 percig. Ezután szűrd le, majd add hozzá a fürdővízhez, ami természetesen ne egy nagy kádnyi víz legyen, mert úgy a hatóanyag-tartalom is elillanhat.
Fontos, hogy várandósság alatt tilos az ülőfürdő alkalmazása, mert az alhasi vérbőség fokozása miatt vetéléshez vezethet.
Macskagyökér
Ez a növény (Valeriana officinalis) a hétköznapok által rád rótt stresszt hivatott csökkenteni. Nevét onnan kapta, hogy az illata vonzza a macskákat. Története egészen Hippokratész koráig nyúlik vissza, amikor is már a női bajok kezelésére alkalmazták ezt a gyógynövényt.
Hatékony nyugtatószerként ismert, ami enyhe altató hatása miatt segíthet az alvászavarral küzdőknek, illetve nyugtatja a szívet és az idegrendszert. Általában teaként vagy más gyógynövénnyel keverve (golgotavirág, komló), kapszulaként szokták fogyasztani.
Teájához 1-2 teáskanálnyi teafüvet forrázz le 3 dl vízzel, majd hagyd állni kb. 10 percig, végül pedig szűrd le.
Barátcserje
Ez a mediterrán növény (Vitex) már egy egészen más jellegű nőgyógyászati problémára kíván segítő kezet nyújtani neked, ami nem más, mint a meddőség.
Ugyan nem annyira elterjedt még hazánkban ez a gyógynövény, mégsem beszerezhetetlen, hiszen étrend-kiegészítő kapszula és teafű formájában is a legtöbb gyógynövényboltban már elérhető. Ha behatóbban szeretnéd megismerni, hogy mi mindenre képes a barátcserje, olvasd el itt a külön neki szentelt cikkünket is.
Palástfű
Erről a növényről (Alchemilla vulgaris) korábban már írtunk annak ízületvédő hatása miatt. Ennél azonban sokkal többre is képes, nevezetesen a nőket érintő gyógyhatása miatt. A palástfüvet sokáig az anyaság szimbólumaként tartották számon, mivel a népi gyógyászat szerint a női méhet erősítő hatással rendelkezik. Az anyaságra való felkészülés és a szülés előtti és utáni kezelésekben vált ismertté, illetve ma is ismert, mint menstruációs vérzéscsillapító és a klimax tüneteinek hatékony enyhítője.
Fogyasztható teaként, kapszula formájában, és ülőfürdő is készíthető belőle. A teához 1 teáskanálnyi füvet forrázz le 2,5 dl vízzel, majd 5-8 perc áztatás után szűrd le.
Fürdőhöz kb. 200 g füvet szárított palástfüvet áztass be egy éjszakára 3-4 liter vízbe. Másnap ezt forrald fel, majd add hozzá a fürdővízhez.
Fotó forrása: Getty Images