5 érv a gyömbérfogyasztás mellett: antibakteriális és gyulladáscsökkentő
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A pikáns zamatú gyömbér nagyon egészséges, nem véletlen, hogy újabban szuperélelmiszerként emlegetik. Érdemes bizalmat szavazni a növénynek megfázás idején, de még a fogyókúrában is segít.
A gyömbér frissen, szárítva, őrölve és olajként is használható. Az ázsiai konyha egyik legkedveltebb fűszernövénye, melyet gyógynövényként is számon tartanak.
A markáns aromájú növény jelentős mértékben tartalmaz A-, C- és B-vitaminokat, valamint káliumot, magnéziumot, foszfort, vasat, cinket és béta-karotint. A kínaiak régóta használják különböző nyavalyák ellen, ez az egyik kedvelt fűszerük.
A gyömbérből nem ajánlott sokat használni, általában kis mennyiségben kerül az ételekbe, különben csípőssé teheti őket. A növényt sós és édes fogásokban is ki lehet próbálni, és különböző italok is készülhetnek belőle. Jellegzetes pikáns zamata főzés során veszít az erősségéből, bátran teszteld le levesekben, mártásokban, ragukhoz vagy sült húsokhoz keverve, mert tényleg nagyon izgalmassá varázsolja őket.
Immunerősítő
Nátha idején a gyömbér a legjobb választás, mivel vírus- és baktériumölő, izzasztó hatású, csökkenti a lázat és csillapítja a köhögést. A növényből készült tea segíti a gyors gyógyulást, támogatja az immunrendszert. A forrázott gyömbér inhalálásra is alkalmas, segít felszabadítani a letapadt váladékot. A növényt nem csak tea formájában érdemes bevetni, náthás időszakban nyersen is ajánlott rágcsálni.
Gyomorpanaszok esetén is bevethető
Az ősi növény különböző gyomorbetegségek ellen is bevethető. Antioxidáns hatású, támogatja a megfelelő emésztést, hányingercsökkentő, enyhíti a gázképződést, és még gyomorégés esetén is ki lehet próbálni.
Gyulladáscsökkentő
A gyömbér természetes gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító, külsőleg és belsőleg is lehet használni. A gyömbér megszünteti az ízületi fájdalmakat, ezért gyömbérolajjal érdemes átmasszírozni az érintett testrészt. Menstruációs fájdalomcsillapításra is alkalmas, ilyenkor a növényből készült tea fogyasztása a legjobb.
A szív barátja
A gyömbér csökkenti a koleszterint, megelőzi a vérrögképződést, ezáltal csökkenti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Káliumtartalma miatt is hozzájárul a szív megfelelő működéséhez, a benne lévő mangán pedig védelmet nyújt a szív, az erek és a húgyutak számára.
Zsírégető
A növényt az ajurvédikus orvoslásban régóta alkalmazzák az elhízás kezelésére. Összetevői fokozzák az anyagcserét, támogatják a szervezetet, hogy több zsírt égessen el.
Fotók: Getty Images