Isztambul gasztroszemmel – Kóstold végig a várost egy hosszú hétvége alatt

Isztambul-gasztrout-c
Legolvasottabb
Cikkek
Friss és
Ropogós

Kelet és nyugat, hagyománytisztelő és modern, konzervatív és lázadó találkozása – a legrövidebben talán így jellemezhető Isztambul, ennél azonban sokkal több: egy gasztroút keretein belül fedeztem fel a város különlegességeit.

Isztambult nem csak a történelmi és kulturális  jelentőségű műemlékek és helyszínek, vagy éppen a virágzó kulturális élet miatt érdemes meglátogatni, gasztronómiája is lenyűgöző. Ha tehát törökországi utazást tervezel, akkor ne csak a török riviéra all inclusive ellátást kínáló szállodakomplexumait célozd meg, hanem mélyülj el a régi főváros varázslatos világában is.

Április végén lehetőségem volt a Török Turizmusfejlesztési és Turisztikai Promóciós Ügynökség szervezésében meglátogatni Isztambult, és három éjszakát eltölteni a mecsetek városában. Utazásom középpontjában főként a helyi gasztronómia és a legjelentősebb kulturális műemlékek, helyszínek álltak – ezekről olvashatsz egy rövid beszámolót.

Isztambul hatalmas! A közel 16 milliós várost a legnagyobb jóindulattal sem lehet egy átlagos utazás alatt bejárni – hacsak nem szánsz rá legalább 1 hónapot. Azonban már néhány nap alatt is elmélyülhetsz a helyi kultúrában, ha tudod, milyen helyszíneket keress fel egy közel teljesnek mondható élményhez. Ha tehát csak egy hosszú hétvégéd van felfedezni a várost, akkor próbáld okosan megtervezni a napokat: a kulturális nevezetességek köré szervezd az étkezéseket, így mindenből kaphatsz egy kis ízelítőt.

Isztambul-gasztrout-10

Tradicionális reggeli a Divan étteremben és Boszporusz-hajótúra  

Isztambult 27 km hosszan átszeli a Boszporusz, a Földközi-tengert a Fekete-tengerrel összekötő, egyes pontjain mindössze 500 méter széles tengerszoros, természetes határt képezve Európa és Ázsia között. A turizmuson belül egész iparág épült a boszporuszos hajótúrákra, amelyekkel rövidebb-hosszabb távon, akár egészen a Fekete-tenger bejáratáig is elhajózhatsz. Ha pedig szerencséd van, akkor delfinek egész seregét láthatod a partok mentén úszkálni. 

Isztambul-gasztrout-3

A legtöbb ilyen hajótúra Isztambul Bebek nevű kerületéből, azaz annak kikötőjéből indul. A városrész régen kis halászfalu volt, mára a metropolisz egyik leggazdagabb, legelőkelőbb és legeurópaibb negyedévé nőtte ki magát, amelyre megéri rászánni néhány órát. Ha pedig ott jársz, akkor keresd fel a kikötő szomszédságában található éttermet, a Divant, és fogyassz el egy igazi tradicionális reggelit. A török kávét vagy teát pedig semmiképp ne hagyd ki!

Isztambul-gasztrout-4

Ebéd a Hamdi étteremben, kilátással a Galata-toronyra  

Ha Isztambul történelmi félszigetén (historical peninsula) jársz, akkor a Kék mecset (Ahmed szultán mecsetje), a Hagia Sophia vagy a fűszerpiac megtekintése után térj be a Hamdi étterembe, és élvezd a kilátást a Galata-toronnyal és a Yeni Dzsámival a háttérben. Az étterem főként grillspecialitásairól híres, így tökéletes lehet, ha megkóstolnád Isztambul kebabkülönlegességeit.

Isztambul-gasztrout-7

Délutáni lazulás és kávé a világhírű Pera Palace Hotel lobbijában  

A Pera Palace Hotel igazi ékszerdobozként várja az oda betérőket. A luxushotelt akkor is érdemes meglátogatni, ha nem ott szállsz meg, hiszen már a recepciója is mesebeli látványt nyújt. Nem véletlen, ha ismerősen hangzik a neve: a világhírű krimiíró, Agatha Christie is előszeretettel szállt meg a hotelben, és a legendák szerint ott írta a Gyilkosság az Orient Expresszen című regényét. Emellett a Netflix egyik legnépszerűbb török sorozata, az Éjfél a Pera Palace Hotelben is ott játszódik. A hotel érdekessége, hogy ott üzemelték be Törökország első liftjét, amely máig működik.

Isztambul-gasztrout-1

Vacsora a legkülönlegesebb éttermekben

Ott-tartózkodásom alatt három Michelin által ajánlott éttermet is volt lehetőségem kipróbálni, és mindegyik más szempontból volt különleges. A Seraf Vadi egyike azon kevés éttermeknek, amelyek autentikus anatóliai ételeket kínálnak, és büszkék rá, hogy azok hagyományos eljárással, szezonális alapanyagokból készülnek. A Ruby étterem a Boszporusz partján található, így nemcsak minőségi, török-mediterrán ételfúzióival, de lenyűgöző látvánnyal is várja vendégeit. A hely különösen kedvez azoknak, akik vacsora után az éjszakai életbe is belekóstolnának, hiszen éjszakára átalakul nyüzsgő szórakozóhellyé. 

Isztambul-gasztrout-8

A személyes kedvencem viszont a harmadik, az Alaf volt. A nomád étterem a felhasznált alapanyagoktól kezdve a főzési technikákon át a tálalásig az anatóliai kultúrát idézi. Az Alaf egyik legérdekesebb és egyben legmegosztóbb fogása a desszertje, egy ropogósra szárított, füstölt paprikába töltött csokoládémousse, az egész pedig pikáns szederszószban pihen. A desszert elsőre bizarr látványt nyújt, de az ízek különleges összhangja tökéletesen visszaadja a hely hangulatát.

Isztambul-gasztrout

Ezeket se hagyd ki

Séta a Nagy Bazárban és a fűszerpiacon

A 30 ezer négyzetméteres alapterületű Nagy Bazár Isztambul (és a világ) egyik legismertebb piaca, amely egy szinte végeláthatatlan, darázsfészekhez hasonlóan nyüzsgő városrész, ahol gyakorlatilag minden kapható. Közel 4000 utcáját és sikátorait képtelenség egyszerre bejárni, azonban már rövid idő alatt is betekintést nyerhetsz a török piaci szokásokba. A bazár közvetlen szomszédságában terül el a jóval kisebb alapterületű fűszerpiac, amely sokszínűségével filmbe illő látványt nyújt: ha a fűszerek és teák szerelmese vagy, akkor ne hagyd ki ezt a programot!

Isztambul-gasztrout-6

Baklava és más ínyencségek

Isztambulból ne gyere úgy haza, hogy nem kóstoltad meg a török édességeket! Az egyik legismertebbnek számító a baklava, amelynek mára számtalan változata létezik, az eredeti – és szerintem a legjobb – azonban a pisztáciás. Isztambulban máig működik egy olyan baklavázó, a Karaköy Güllüoğlu, ahol hagyományos eljárással, kézzel nyújtják a desszert alapjául szolgáló, papírnál is vékonyabb tésztalapokat. Az igazi baklava 40 rétegből áll, ez pedig csak akkor lehetséges, ha a tésztalapok annyira vékonyak, hogy egy újságpapírra terítve könnyen olvasható az írás.

Isztambul-gasztrout-2

A törökök másik ismert édessége a turkish delight, azaz helyi nevén a lokum, amely talán senkinek nem újdonság, hiszen a legtöbben kaptunk már valamilyen válogatást törökországi nyaralásból hazatért rokonoktól, ismerősöktől. Akkor azonban, ha igazán finomat kóstolnál, látogasd meg a város régóta működő cukrászdáit, és felejtsd el a reptéren kapható változatokat.

Ha pedig olyan gasztroélménnyel térnél haza, amelyben sehol máshol nem lehet részed, akkor térj be a Vefa Bozacisibe, és kóstold meg a nem hétköznapi italukat. A boza egy egyszerre savanykás és édes, gabonafélék – főként búza és köles – fermentálásával készített tápláló innivaló, amelyet fahéjszórással és pirított csicseriborsóval kínálnak.

Fotók: Kapitány Beáta / Sóbors

Ezt is szeretjük
Kövess minket az Instagramon