Miért olyan népszerű a matcha tea? Hatásos zsírégető és tele van antioxidánssal
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Az utóbbi évek legnépszerűbb itala a matcha, mind az elkészítéséről, mind a jótékony hatásairól rengeteget lehet olvasni.
A japán ital pillanatok alatt meghódította az internetet, legyen szó az Instagramról vagy a Youtube-ról, de vajon csak egy újabb trendről van szó vagy tényleg van alapja a népszerűségének?
Mi az a matcha tea?
A matcha japán eredetű zöld tea, több mint 1000 éve használják, kezdetben a meditáció részeként alkalmazták. A matcha teát különleges módon termesztik, a szüretelés előtti pár hétben árnyékban nevelik. A sötétben nagyobb mennyiségű klorofillt termel, így lesz gyönyörű zöld színe a levelének. A szüretelés után pár másodperces gőzölést kapnak a levelek, így jobban megőrzik a színüket és értékes tulajdonságaikat. Ezt követően kiterítve hűtik és szárítják őket, majd egy gép segítségével megtisztítják a leveleket a száruktól és a vastagabb erezetüktől. A levélhúst összegyűjtik, pihentetik, más termőhelyről származó levelekkel keverik, majd leőrlik.
Általában csak frissen, rendeléskor őrlik meg, ugyanis a matcha érzékeny a környezeti változásokra, a fény és a hőmérséklet is hatással van rá. Mivel a levelet szinte teljes egészében használják fel, a matcha tea sokkal több hatóanyagot tartalmaz, mint más teák.
Ennek ellenére napi 1 csészényi belőle az ajánlott mennyiség, ugyanis az organikus környezetben termesztett tea ólmot tartalmazhat, és mivel az egész levelét őrlik le, nagyobb mértékben található meg benne.
A matcha tea vásárlása
A matcha teát csak Japánban termesztik, így vásárlásnál mindenképp ellenőrizd le a csomagoláson feltüntetett származási helyet, nehogy hamisítványt szerezz be belőle. Sokszor tejporral és cukoral ízesítik, sőt, színezéket is adnak hozzá, úgyhogy alaposan olvasd át az összetevők listáját is. Az ára is gyanús lehet, a minőségi matcha ára borsosabb, viszont sokkal egészségesebb is.
Mi mindenre jó a matcha tea?
Természetes koffeinforrás
A matcha teát egyre többen fogyasztják kávé helyett, ugyanis természetes koffeinforrás, energiát biztosít, segíti a koncentrációt, ébren tart, gyorsítja az agyműködést, sőt, az állóképességet is javítja. A matcha teában található koffein lassabban szívódik fel, így akár 6-8 óráig is kitart a hatása. A legerősebb zöld teaként tartják számon, háromszor nagyobb a koffeintartalma, mint a hagyományosnak, reggelente érdemes fogyasztani.
Kiemelkedő az antioxidáns tartalma
Tele van antioxidánssal, a sima zöld tea mennyiségének 137-szerese található benne, így erősíti az immunrendszert, illetve rákmegelőző hatásáról is ismert. Vitaminokban, ásványi anyagokban és polifenolokban is gazdag, ezáltal segít megelőzni a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását, de csökkenti a vérnyomást és a rossz koleszterinszintet is.
Antioxidáns tartalmának hála lassítja az öregedési folyamatokat, ezáltal egészségesebbé, simábbá varázsolja a bőrt.
Nyugtató hatású
Nyugtató, lazító hatással bír, az L-Theanine elnevezésű aminosavnak köszönhetően (ötször több van benne, mint a sima zöld teában) csökkenti a stresszt. Segíti a GABA termelődését is, amely a dopamin és szerotonin hormonok felszabadulását eredményezi, ezáltal boldogabbnak érzed magad a tea fogyasztása után, a nyugodt éberség állapotát idézi elő.
Zsírégető
Gyorsítja az anyagcserét, így diéta idején is érdemes fogyasztani, segít a súlycsökkenésben. Ha edzés előtt fogyasztod, akár 25%-kal több zsírt képes elégetni a szervezet. Mivel a tea szinte teljes levelét felhasználják a matchához, sok rostot tartalmaz, így segíti az emésztést is.
Méregtelenít
A zöld színét adó klorofillnek köszönhetően méregtelenít, segíti a káros anyagok távozását a szervezetből, enyhe vízhajtó, de növeli a vér oxigén- és tápanyagszállíó kapacitását is.
A matcha tea készítése
Hagyományosan a matcha teát kétféleképpen fogyasztják: a koicha a sűrűbb, krémesebb, az usucha pedig a hígabb, könnyebben iható formája, utóbbihoz nagyjából 1,5-2 gramm teaport szoktak 60 ml vízhez keverni. Eredetileg bambuszecset segítségével keverik össze a port a vízzel, de előtte az ecsetet forró vízbe áztatják, hogy a szálai felpuhuljanak. Ha tea készül, 75-80 fokos, alacsony ásványianyag-tartalmú vizet érdemes használni, a port pedig érdemes átszitálni, hogy ne legyen csomós. A vizet és a teát ezután az ecset segítségével kell habosra keverni.
Mivel por formájában árulják, szinte bármibe bele lehet keverni, legyen az turmix, joghurt, zabkása, akár sütemények tésztája. Ha önmagában nem szereted az ízét, akkor érdemes ilyen formában kipróbálni, nem fogod észrevenni az ételekben, italokban. Hidegen és melegen is lehet fogyasztani, ha kávé helyett innád, utóbbit ajánljuk.
Fotók: Getty Images