Hegyes erős paprika, kápia és társaik: mutatjuk, mit készíts belőlük
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A paprika a magyar konyha éke: a zöldség nyersen és főve is kiváló, több fajtája elérhető, amiket érdemes felfedezni.
Pörkölt, lecsó vagy épp töltött paprika, ezen híres magyar ételek egyik főszereplője a paprika. A kedvelt zöldség fűszerként, savanyítva, nyersen, sütve, főve és grillezve is tökéletes. Kis hazánk híres a paprikáról, ha fűszerről van szó, a kalocsai a befutó, de a hegyes erős és a tv-paprika is nagyon népszerű.
A paprika Közép- és Dél-Amerikából származik, kezdetben dísznövényként termesztették. Magyarországon a 18. században terjedt el, vált a magyar konyha fontos résztvevőjévé.
Finom íze mellett arról sem szabad megfeledkezni, hogy a paprika nagyon egészséges, bővelkedik C-vitaminban, B6-, E- és A-vitamin is található benne, érdemes mindennap fogyasztani. A paprika színanyagai antioxidáns hatással bírnak, amelyek jó hatással vannak a szervezetre.
A piacon és a boltokban is beszerezhető, sokféle színben, méretben és ízben kipróbálható. Van, amelyik édes zamatával ejt rabul, és van olyan is, amit csípőssége miatt kedvelnek. Mutatjuk, melyek a legnépszerűbb fajták, amit bármikor beszerezhetsz és kipróbálhatsz.
Tv-paprika
A roppanós zöldség egész évben beszerezhető, piacon és boltokban is. Nevét sokan megmosolyogják a tv miatt, ami egyfajta jelölés, elárulja, mire való ez a paprika. A tv ugyanis a tölteni való rövidítése.
Jólesik nyersen ropogtatni, elfér salátában és szendvicsben is, és főzésre is kiváló. Ebből a fajtából készül a magyar konyha nagy kedvence, a töltött paprika és a lecsó is. A tv-paprikát savanyítani is ajánlott, a káposztával töltött csemege is ebből a fajtából készül.
Hegyes erős paprika
A hegyes erős paprika kedvelt szereplője a hazai konyhának. Aki bírja a csípőset, nyersen is örömmel ropogtatja, sima vajas kenyér mellé. Tüzes fajta, így óvatosan vele, aki nem bírja az erőset, az a paprika erezetét és magját távolítsa el. A hegyes erőset érdemes pörköltbe vagy lecsóba csempészni, és még a töltött káposzta töltelékébe is belekockázhatod, jó ízt ad az ételeknek. Érdemes kipróbálni ezekben a receptekben:
Chilipaprika
A chilipaprika a tüzes fajták egyik legismertebb változata, amely beszerezhető enyhén vagy épp nagyon csípősen. A chilipaprikából sok minden készülhet, őrölt fűszer, pehely, szószok, különleges lekvárok. A pikáns ízek kedvelői bármilyen ételhez hozzáadhatják, az egyszerű tojásrántottát, leveseket, szaftosabb fogásokat is feldobja, és még a rántott hús bundájának is jót tesz.
Jalapeño paprika
A jalapeño paprika egy chilifajta, ami zöld színben kapható. Az íze csípős, salátákba, szószokba, pizzára és ragukba is kerülhet. A jalapeñót savanyítva is érdemes kipróbálni, és tört változatban is beszerezhető. A tört jalapeño különböző fogásokba is kerülhet, ragukba vagy rántott hús bundájába. Érdemes kipróbálni ezekben a receptekben:
Cseresznyepaprika
A vidéki konyhák régi kedvence, gyakran díszítőelemként szolgált, a paprikát felfűzve szárították és tárolták. A cseresznyepaprika íze csípős, levesekbe és húsos ételekbe szokás tenni, persze csak annak, aki szereti a tüzes ízeket. A cseresznyepaprikát savanyítva is be lehet szerezni.
Kápia paprika
A piros színben kapható paprika szintén nagyon kedvelt fajta. Az íze kicsit édes, állaga a hegyes erőshöz hasonlít. Van, aki nyersen szereti fogyasztani, de ez a paprika főve és grillezve a legjobb választás, grillszezon idején mehet a forró rácsra. Érdemes vele feldobni a hagyományos töltött paprikát, de akár túróval vagy sajttal töltve, sütőbe tolva is kipróbálhatod. Ebből a fajtából készül a legjobb sültpaprika-krém, lecsóba is bele lehet karikázni, és olajban eltéve is nagyszerű. Érdemes kipróbálni ezekben a receptekben:
Kaliforniai paprika
A vastag húsú paprika többféle színben érhető el: piros, zöld, sárga vagy narancssárga. A kaliforniai paprika az Egyesült Államokban és Mexikóban is nagyon kedvelt paprikafajta. A harang formájú zöldség íze édeskés, de színenként változik a zamata, a zöld például már nem annyira édes.
A kaliforniai paprika nyersen és főve is finom. Gusztusos saláták készíthetők belőle, szendvicsben is elfér. A vastag húsú zöldség feldobja a ragukat, szaftosabb fogásokat, tölteni és grillezni is lehet.
Vásárlás és tárolás!
Hagyatkozz az érzékszerveidre! Nézd meg alaposan a paprikákat, mindig a fényes, sima felszínűt válaszd. Fogd meg, a puha darabokat kerüld! Persze, ha épp a puha, kicsit ráncosabb paprika olcsóbb a boltban, és még aznap felhasználod lecsóba, akkor a kosaradba teheted.
A zöldséget száraz, hűvös helyen érdemes tárolni. Hűtőben is elfér, főleg akkor, ha frissen tartó rekesszel is rendelkezik a masina. Arra azonban ügyelj, hogy mosatlanul tedd el, csak használat előtt mosd meg a zöldséget.
Régimódi mamaféle töltött paprika
Hozzávalók 4 személyre
- 500 g darált sertéshús
- 1 fej vöröshagyma
- kevés olaj vagy zsír
- só és bors ízlés szerint
- 1 evőkanál pirospaprika
- 2 gerezd fokhagyma
- 0.5 bögre rizs
- 1 darab tojás
- 6 darab tévépaprika
- 100 g finomliszt
- 8 dl víz vagy alaplé
- 400 g sűrített paradicsom
- 4 szál zeller zöldje
Elkészítés:
A darált húst tegyük keverőtálba.
A hagymát kevés olajon vagy zsíron dinszteljük üvegesre, várjuk meg, míg kihűl, majd adjuk a darált húshoz.
A darált húst fűszerezzük sóval, borssal és pirosparikával, adjuk hozzá a zúzott fokhagymát, rizst és a tojást, majd keverjük egybe a masszát.
A paprikát mossuk meg, csumázzuk ki, majd töltsük meg a darált húsos keverékkel, a maradék masszából formázzunk tetszőleges húsgombócokat.
Az olajat öntsük magas falú lábasba, forrósítsuk fel, majd adjuk hozzá a lisztet, pirítsuk zsemleszínűre, majd öntsük fel vízzel, keverjük hozzá a sűrített paradicsomot. A paradicsomos lébe tegyük bele a zellert, fűszerezzük sóval és borssal, utána a töltött paprikákat és a gombócokat is helyezzük bele, főzzük 45-50 percig. (Kóstoljunk meg egy gombócot, ha még nem puha a rizs, főzzük tovább.)
A töltött paprika mellé kínáljunk főtt burgonyát vagy kenyeret.
Fotók: Getty Images