9 szuper savanyúság nem csak télire: vitaminbomba kísérők sültek mellé
Cikkek
Cékla minden mennyiségben: a 6 legjobb receptet mutatjuk
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Gluténmentes karácsonyi fahéjas csillag: mennyei édesség a sütisdobozba
Fűszeres, vaníliás chai latte: felmelegíti a testet és a lelket
Így készül a házi gesztenyepüré: krémes desszertet mutatunk
Aszalt paradicsommal töltött ünnepi csirkemell: mutatós és nagyon finom
7 csokis finomság, ami gasztroajándéknak is tökéletes: bonbon, likőr és társaik
A savanyítás az egyik legjobb tartósítási eljárás, a fermentálással vagy ecetes-cukros felöntőlével eltett zöldségek sokáig elállnak, miközben megőrzik vitamintartalmuk nagy részét.
Szinte bármilyen zöldséget savanyíthatsz, legyen az karfiol, retek, cukkini, hagyma és még sokáig lehetne sorolni a lehetőségeket. Fermentálással is elteheted őket, erről a módszerről itt írtunk korábban, de a klasszikus ecetes-cukros felöntőlevet is használhatod.
A fermentálás előnye, hogy az erjedés a zöldségek saját baktériumainak segítségével jön létre, spontán módon, forralás nélkül. Olyan probiotikumok keletkeznek, amelyek jót tesznek az emésztésnek, az alapanyag pedig teljes egészében megőrzi vitamintartalmát. Igaz, a fermentálás 1-2 hétig is eltarthat.
Az ecetes-cukros felöntőlé előnye, hogy sokkal gyorsabban készül, már pár órával az elkészítése után fogyasztható is, és ha nem forralod sokáig a zöldséget, szintén megőrzi a vitamintartalma nagy részét.
Ecetes karfiol
Ha szereted a karfiolt, tedd el savanyúságnak, ecetes-cukros lével felöntve sokáig eláll, és nagyon finom lesz. Hogy átjárja a lé a karfiolt, egészen kicsi rózsákra szedd, és ne forrald sokáig, különben nem lesznek roppanósak. Ha picit különlegesebben készítenéd el, a só mellé fokhagymát és gyömbért is tegyél, mindkettő feldobja a karfiolt.
Fermentált káposzta
A fermentálás ma nagy népszerűségnek örvend, hiszen szinte semmi munkával készül a savanyú, amely ráadásul tele van probiotikummal. Kezdőként a káposztával lesz a legegyszerűbb dolgod: csak tisztítsd meg, vágd csíkokra, öntsd fel sóoldattal, majd várj türelemmel. A kész savanyúság nem csak nagyon finom, a bélflóra egészségét is támogatja, így az immunrendszert is.
Kimchi
Ha maradnál a káposzta vonalán, de kicsit izgalmasabban készítenéd el, próbáld ki a koreai kimchit. Az alapja kínai kel, amit olyan karakteres ízesítőkkel kell erjeszteni, mint a chili, gyömbér, halszósz. Ezeket ma már szinte bárhol meg tudod venni, úgyhogy a recept nem igényel nehezen beszerezhető hozzávalót. A kimchi nem csak nagyon finom, rendkívül egészséges is, érdemes gyakran fogyasztani.
Savanyított hagyma
Hagymát is eltehetsz savanyúságnak, méghozzá nem is akárhogyan, próbáld ki Gordon Ramsay módszerét. Pillanatok alatt elkészül, ráadásul ahogy kihűl, már fogyaszthatod is. Más fajta zöldséggel is működik a recept, de ha a hagyma mellett döntesz, érdemes többfélét használni. A cukros-ecetes lé fűszerezése sem mindennapi, szegfűszeg és mustármag is kerül bele.
Ecetes fokhagyma
Ha inkább a fokhagymarajongók táborát erősíted, azt is elteheted a kamrába, ezzel a módszerrel sokáig eláll. Ráadásul nagyon egészséges, valódi immunerősítő, megfázás idején érdemes gyakran fogyasztani. Alapízesítőkkel is elteheted, de bátran variáld a fűszereket, mehet bele babérlevél, chili, szegfűszeg.
Ecetes lila hagyma
A lila hagymás változat igazi alaprecept, csak ecet, cukor, só, bors, babérlevél ízesíti a levet. A lila hagyma picit enyhébb, édeskésebb íze nagyon jól érvényesül a savanyúságban is. A felöntőlevet nyugodtan megkóstolhatod, lehet édesebb és savanykásabb is ízlés szerint. Az ecetes lila hagymának legalább pár órát adj a hűtőben, de minél tovább áll, annál finomabb.
Édes-savanyú retek
Bizony, retekből is készülhet isteni savanyú: szezonjában pirosat használj, de jégcsappal vagy feketével is működik a recept. A szokásos ecetes-cukros léből ne hagyd ki a mustármagot és a chilit, ettől a kettőtől lesz igazán finom. Ha légmentesen lezárod az üveget, amikor még forró a lé, 3-4 hónapig is eláll a reteksavanyúság.
Savanyított cékla
A cékla talán az egyik legegészségesebb téli zöldségünk, így érdemes gyakran fogyasztani. Ha szeretnéd eltenni későbbre is, savanyíthatod is, a belőle készült savanyúság az egyik legnagyobb kedvenc. A cékla pucolásánál figyelj, érdemes kesztyűt húzni, ha nem szeretnéd, hogy befogja a kezedet.
Cukkinisavanyúság
Amikor szezonja van a cukkininak, mindenképp tedd el savanyúságnak, hogy az év bármely szakában élvezhesd az ízét. A cukkinihoz, ugyanúgy, mint a tökhöz és az uborkához, nagyon jól illik a kapor, azt se hagyd ki belőle. Ha száraz dunsztban teszed el a savanyút, sokáig eláll a kamra polcán.
Fotók: Getty Images, Sági-Kühn Zsófia/Sóbors, Kapitány Beáta/Sóbors, Ács Borbála