A dagadó töltve, a karaj rántva jó: mutatjuk, mi készüljön a sertés részeiből

Sertés részeinek felhasználása cover
Legolvasottabb
Cikkek
Friss és
Ropogós

A sertéshús legértékesebb része a szűzpecsenye, amelyet egyben és szeletekben is meg lehet sütni, felcsíkozva pedig különböző ragukba kerülhet.

Vidéken gyakori a disznóvágás, ilyenkor hosszú időre feltöltik a családok az éléskamrájukat sertéshússal, gondosan ügyelve, hogy semmi ne vesszen kárba, az állat minden részét felhasználják.

A városban élők és az ifjabbak nagy része nem járt disznóvágáson, de talán hallottak róla. Ők a sertéshúst hentestől vagy boltban csomagolva szerzik be, nem biztos, hogy tudják, mit kezdjenek egy fél disznóval, melyik része milyen ételek készítésére alkalmas.

Cikkünkben ehhez adunk segítséget, képzeletben alkatrészeire szedjük, elmondjuk, mit érdemes készíteni karajból, combból vagy az állat nyakából.

Porcogós részek, fül, orr

Nem a legcsábítóbb részek, de nélkülözhetetlenek, ha például kocsonyát készítenél. Ezeket a részeket abálólében is használhatod. Az abálólé sóval, fokhagymával és fűszerekkel dúsított lé, amelyben a hurkához és disznósajthoz való részeket szokás főzni. Ebbe a lébe belsőségek és szalonna is kerülhet.

Sertés részeinek felhasználása ct3

Köröm

Ez sem a legértékesebb rész, de ennek ellenére érdemes felhasználni. A köröm szintén kötelező a kocsonyába, tele van kollagénnel. A kocsonya mellett pörköltet is szoktak belőle készíteni.

Sertésháj, zsír

Sütésre, főzésre lehet használni, hűtőben sokáig tárolható. Ebből készül a legfinomabb hájas tészta.

Tarja, nyaka

Az állat ezen része kiváló sültek készítéséhez. A tarja jól fűszerezhető, csonttal és nélküle is a sütőbe kerülhet. A húsnak jól állnak a különböző pácok, grillalapanyagnak is tökéletes, sőt még tölteni is lehet. Van, aki rántja, klopfolva pedig cigánypecsenye is készülhet belőle.

Lapocka

A sertés legszaftosabb része, rengetegféle étel készítésére alkalmas. Darálva fasírt és rakottas fogások készülhetnek belőle. Kockázva vagy csíkokra vágva tartalmas levesekbe kerülhet, és ízletes pörkölt vagy tokány alapja is lehet.

Sertés részeinek felhasználása ct2

Karaj

A hosszú vagy rövid karaj kiváló alapanyag, ha egyben sütnéd meg a húst vagy rántanád. A karajt csonttal és nélküle is használhatod. Ha egyben sütöd, töltelékkel is készülhet. A felszeletelt karajt is meg lehet tölteni, érdemes sajttal és sonkával megpakolni, majd panírozni.

A felszeletelt hús szaftos ételekbe is kerülhet, ilyen a temesvári szelet vagy a bakonyi sertésszelet. Ha pedig a szeleteket sütőbe tolva készítenéd el, akkor a sarkadi pecsenye a neked való recept, de dubarry is készülhet belőle.

Szűzpecsenye

A sertés legértékesebb része. Finom egyben és szeletekben sütve, valamint ragukban is felhasználható.

Sertés részeinek felhasználása ct4

Dagadó

A dagadó tökéletes töltésre, húsos és zöldséges töltelékkel is készülhet. A húst érdemes darálva vagy kockázva is kipróbálni, ízletes pörkölt vagy tokány is készíthető belőle.

Comb

Egyben, szeletelve és darálva is használható, a sertéscomb kiváló alapanyaga a hagyományos magyar ételeknek. Ilyen a pörkölt, fasírt, töltött káposzta vagy a brassói. Nem árt tudni, hogy a sertéscomb négy részből áll, ezek a felsál, frikandó, dió és a fartő.

Oldalas, császárhús

Az oldalas és a császárhús sütve a legfinomabb. Nemcsak sütőben, hanem grillezve is érdemes kipróbálni. Az oldalasból pörkölt és szaftosabb ételek is összedobhatók.

Csontok

A sertés csontját érdemes feldarabolni, lefagyasztani. Alaplé és levesek készítésénél is jól jön.

Csülök

A sertés lábszára füstölten is beszerezhető. A csülök finom sütőben pirosra sütve, az egyik legismertebb hazai fogás a csülök pékné módra. A húsból leves is készülhet, ilyen a lencse- vagy a bableves, és még pörkölt készítésére is alkalmas.

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük
Kövess minket az Instagramon