Frissen tartja az elmét és kiváló rostforrás: a szeder finom és egészséges
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
A kora ősz sztárja a szeder, mely aprócska mérete ellenére vitaminokban és ásványi anyagokban bővelkedik, szezonjában kihagyhatatlan.
A lilásfekete, savanykás zamatú szederrel július elejétől szeptember végéig találkozhatunk. A frissítő finomság a rózsafélék családjába tartozik, megjelenésében és ízében a málnára emlékeztet.
A szederből csak Európában több mint 2000 faj található, és ebből egyik sem mérgező, erdei túrák alatt gyakran lehet vele találkozni. A bogyót az ókori görögök és rómaiak is szerették, nemcsak táplálékként, hanem orvosságként is alkalmazták, például köszvény gyógyítására. A középkorban is kedvelt volt, a növény kérgéből és leveleiből főzetet készítettek, melyet bélproblémák, láz és torokgyulladás kezelésére alkalmaztak.
Az ősi csemege rendkívül egészséges, íze frissítő, mely egész évben élvezhető, ha lefagyasztjuk, házi szörpöt vagy lekvárt készítünk belőle. A szeder nem csak magában remek csemege, turmixok és finomabbnál finomabb sütemények készülhetnek belőle. Kellemes íze és a benne található értékek miatt nagyon ajánlott a fogyasztása.
Egészségügyi hatásai
Az agy barátja
A szeder antioxidáns-tartalma lenyűgöző és vitaminokban is dúskál. Sok benne az A-, C- és a B1-, B6-vitamin. Az apróság rendszeres fogyasztásával lassíthatók az öregedési folyamatok, segít frissen tartani az elmét, javítja a kognitív képességeket.
Tele van vitaminnal
Vitamin- és ásványianyag-tartalmának köszönhetően erősíti az immunrendszert. A benne található magnéziumnak és kalciumnak köszönhetően az egészséges csontok fenntartásához is hozzájárul. A szeder A-vitaminban gazdag, így segít megőrizni a szem egészségét. Javítja a látást, csökkenti a különböző betegségek kialakulását. A szeder K-vitaminban is bővelkedik, ennek köszönhetően segít meggátolni a vérrögképződést. A K-vitaminnak a sebgyógyulásban és a csontritkulás megelőzésében is fontos szerepe van. A szeder C-vitaminban és káliumban is gazdag, ezért a szív optimális működéséhez is hozzájárul.
Magas az antioxidáns-tartalma
Antioxidáns-tartalma miatt védi az ereket. Magas csersavtartalma összehúzó hatással bír, így a hajszálereket is óvja. A szederben antocián is található, ez a természetes vegyület a rák kialakulásának veszélyét csökkenti. A gyümölcs gyulladáscsökkentő hatásáról is ismert, fogyasztása eredményes lehet a gyulladásos állapot megszüntetésében, mint például az ízületi gyulladás. A szeder baktériumölő, a szájüreget is egészségesen tartja.
A bogyó kiváló rostforrás, ennek köszönhetően az egészséges bélműködéshez is hozzájárul. Megtalálhatók benne az oldható és nem oldható rostok egyaránt, mindkét fajtájára szüksége van a szervezetnek. Az oldhatatlan rostok támogatják a bélmozgást, segítenek a székrekedés megelőzésében.
Fotók: Getty Images