Nem csak az emésztésednek tesz jót a szilva – Szomjoltóként is kiváló
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Kukoricás burgonyagratin: nincsen párja a krumplis fogások között
Retró, baracklekváros piskótatekercs: így biztos, hogy sikerülni fog
A hűvösebb hajnalok, de még a melengető napsugarak mellett is az ősz megérkeztének egyik csalhatatlan jele a szilva, de amíg ilyen finom gyümölcsökkel kényeztet, nem is kell bánni, hogy megint vége a nyárnak.
A sötétlila színű, fényes héjú, rózsafélék családjába tartozó szilva Kis-Ázsiából és a Kaukázus vidékéről származik, de a mérsékelt égövön is mindenhol megterem. A formáját tekintve hosszúkás, gömbölyded vagy tojás alakú is lehet, illetve magvaváló és nem magvaváló is van köztük. A szezonja július végétől október végéig tart, a magyar fajták augusztus közepétől kezdenek el érni. Sajnos nem áll el sokáig, de könnyen aszalhatod házilag, amit aztán magában is ehetsz, de süteményekben és húsok mellé is felhasználhatsz.
Ha nyersen eszed, mindenképpen válassz érettebb, édesebb szemeket, de ne legyenek túl puhák. Savanyúságnak, húsok mellé vagy töltelékbe nyugodtan vegyél kicsit éretlenebb példányokat, de lekvárnak mehet a túlérett is, amelynek a cukortartalma is magasabb. Arra azért vigyázz, hogy a kőkemény, éretlen szemeket ne tedd a kosaradba. A szilva egyébként még a leszedés után is érhet, így amikor hazaviszed, igyekezz 1-2 napon belül megenni, de arra figyelj, hogy a hűtőben sem áll el sokkal tovább.
Szilvából is isteni a dzsem, ha igazi különlegességet ennél, főzd meg ezt a szilvás hagymalekvárt, amelyet húsok mellé érdemes fogyasztani.
Szomjat is olt és az emésztést is segíti
A szilva szomjoltóként is kiváló, hiszen 85 százaléka víz. Érdemes beiktatni az étrendbe, mert salaktalanító és vizelethajtó tulajdonsággal is rendelkezik. 100 grammban körülbelül 50 kalória van, telített zsírokat nem tartalmaz, viszont rostokban igen gazdag. Ezért is használják előszeretettel székrekedés ellen, akár a friss, akár az aszalt változatot. Amellett, hogy segíti az emésztést, az étvágyadat is fokozza.
Az idegrendszert is serkenti, javítja az immunrendszer ellenálló képességét, szív- és érrendszeri betegségekkel szemben is véd. Antioxidáns-tartalmának hála lassítja az öregedést.
Vitaminokban gazdag
A szilva C-vitaminban, antioxidánsokban gazdag, elősegíti a vas felszívódását is. Minél érettebb a gyümölcs, annál magasabb lesz az antioxidáns-tartalma. A szilva A-, B1-, B2-forrás is, valamint kalciumot, magnéziumot, cinket, káliumot és foszfort is tartalmaz. K-vitaminban is bővelkedik, amely a véralvadást is szabályozza, de a csontok megfelelő fejlődéséhez is fontos.
Ha pedig nem csak nyers formában ennéd a nyár végi gyümölcsöt, a legfinomabb szilvás sütik receptjét itt találod.
Fotó: Getty Images