8 hetes tisztítókúra koplalás nélkül – Így lendülj formába a karácsonyi lakomák előtt
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Krémes, fahéjas sütőtöklekvár: szinte semmi munkával készül
Ropogós
5 perces mézes-mustáros öntet: salátákhoz tökéletes
Mézzel és fahéjjal sült birsalma: krémes lesz a sütőben
Készítsd el a britek híres Yorkshire pudingját: alig valamiből készül
Rumos-gesztenyés palacsinta: a selymes krém mindent visz
Héjában sült tepsis krumpli: sajt pirul a tetejére
Egy jó tisztítókúrába nemcsak a tavasz beálltával érdemes belekezdeni, hanem egész évben megvan a helye. Így ősszel pedig még a karácsonyi lakomákra is felkészítheted vele a szervezetedet.
Bear Gryllsről és bevásárlási tippjeiről már írtam korábban, hiszen tagadhatatlan, hogy az egészséges táplálkozás a tudatos alapanyag-beszerzéssel kezdődik. Most pedig a 8 hetes méregtelenítő étkezési programját hoztam el, amellyel egészséges ételeket ehetsz anélkül, hogy lecsökkentenéd az adagodat, mégis fogyást és kirobbanó energiaszintet is garantál.
Bear bevallása szerint az, hogy elkezdett tudatosabban táplálkozni, egy sor egészségügyi előnnyel járt, azonban nagy elhatározás is szükséges az ilyenfajta változtatásokhoz, hiszen az évtizedes berögződéseket nem egyszerű levetkőzni.
A programra tekinthetsz egyfajta „próbakörként”, ami alatt megtapasztalhatod, hogyan reagál a szervezeted a megváltozott (és feljavított) tápanyagbevitelre, és akaraterődet is tesztelheted. Egyetlen dolgot azonban a teljes időszak alatt tarts észben: nem tragédia, ha időnként meginogsz, de a 80:20-as szabályt azért tartsd be (az idő 80 százalékában ragaszkodj a programhoz, a maradék 20-ban pedig lazíts).
1. hét: fókuszban a folyadékbevitel
Étrendváltoztatásnál a legtöbb ember az ennivalóra fókuszál, azonban itt is kulcsszerepe van a megfelelő folyadékbevitelnek. Megfelelő alatt pedig főként vizet érts, és fokozatosan hagyd el az alkoholt, a cukorral és mesterséges édesítőszerekkel dúsított italokat, valamint a kávét és a koffeintartalmú teákat.
Elképzelhető, hogy ez azonnal menni fog, azonban attól se ijedj meg, ha mellékhatásokat tapasztalsz: a koffein- és cukormegvonás fejfájást, kábaságot és ingerlékenységet okozhat. Kezdj minden reggelt egy nagy pohár langyos, szénsavmentes citromos vízzel, ami nemcsak az emésztéseddel, de a bőröddel is csodákat fog művelni.
2. hét: tejtermékek elhagyása
A második héten a tej, a tejszín, a joghurt és a tejföl elhagyása történik. Légy nyitott, kísérletezz, és próbáld ki a szuper növényi tejpótló alternatívákat.
A drogériákban és szupermarketekben rengeteg növényi ital, főzőkrém és joghurthelyettesítő elérhető, azonban sokukat cukorral édesítik. Ellenőrizd őket, hogy biztosan a mentes változatot válaszd, vagy ha biztosra akarsz menni, akkor készítsd el magad a finom innivalókat.
3. hét: sajt és vaj
Fantasztikus, ha idáig eljutottál! Most azonban a program egyik legnehezebb hete következik, ha sajtimádó vagy, mert bizony a vajjal együtt ezt is el kell hagynod. El sem hinnéd, milyen sokat segítesz ezzel az emésztésednek, ugyanis a zsíros sajtokat nehezen dolgozza fel a szervezetünk. Ha bajban vagy azzal, hogy helyettük mit tegyél a szendvicsedre, akkor a hummuszt, az olajos magvakból készült vajakat vagy a sajtmentes pesztót ajánlom.
Próbáld ki a sörélesztőpelyhet, ami sajtos íze mellett sok más pozitívummal is rendelkezik. És ez a szendvicsválogatás is segítségedre lesz majd.
4. hét: cukor és só
A cukor kihagyása a program egyik kulcslépése. Ha nem megy egyik napról a másikra, akkor először próbáld olyan egészségesebb alternatívákkal pótolni, mint a sztívia, a juharszirup, a datolya vagy a füge. És bár igaz, hogy ezek természetesen előforduló cukrokat tartalmaznak, mégse egyél belőlük sokat. Ne feledd: az alkohol is tele van cukorral, ezért ettől a héttől azt is el kell hagynod.
Ez a hét a sófogyasztásodat is megreformálja: a finomított helyett vezess be az étrendedbe olyan változatokat, amelyek nemcsak vegyi úton előállított, sima nátrium-kloridot, hanem ásványi anyagokat is tartalmaznak. Ilyenek például a rózsaszín Himalája-só, a parajdi só, a kelta só vagy a perzsa kék só.
5-6. hét: búza és glutén
Elérted a program felét! Légy büszke magadra! Az étrendbeli változtatásokat már jó eséllyel érzed magadon, és a pozitívumok erőt adnak a következő négy hét kihívásaihoz. Mostantól ugyanis a búza és a glutén is tiltólistára kerül, amivel egyszerre a többszörösen feldolgozott, rossz minőségű és üres kalóriás ételektől is megszabadulsz.
Ha megtanulod a kenyeret más alternatívákkal pótolni, ez az időszak sem okoz majd nehézséget. Reggelire például készíts zabos amerikai palacsintát, laktató zabkását, vitamindús smoothie-kat, tízóraira és uzsonnára pedig egyél sok magot és friss gyümölcsöt. Ha pedig nem bírod kenyér nélkül, akkor válassz búza- és gluténmentes változatot.
7. hét: rossz olajok
Mára már szerencsére a szupermarketek is elkezdték felismerni, hogy megnőtt az igény az egészséges, finomítatlan és jó minőségű olajokra.
Használj olíva-, avokádó-, kender- vagy kókuszolajat, de az Indiában népszerű laktózmentes vajat, a ghít is kipróbálhatod.
8. hét: hús és hal
Ezen a héten a hús és halfélék kiiktatása a cél. A legtöbb ember napi többször is eszik húst, ami iszonyatosan leterheli az emésztőrendszert, elhízáshoz és sok más egészségügyi problémához vezet. Ha viszont nem tudod megállni, és mégis tartasz „rosszalkodós” napot, akkor a mennyiséggel szemben itt is a minőséget részesítsd előnyben, például biogazdálkodásból származó termékekkel.
Fotók: Getty Images