Bacilusok melegágya a vágódeszka: így tartsd tisztán
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Nyers húsok, zöldségek és gyümölcsök is kerülhetnek a vágódeszkára, ezért mindenképp tartsd tisztán a konyhai eszközt, különben komoly fertőzésveszélyt jelenthet a konyhában!
A vágódeszka alapfelszerelés, melyre napi szinten szükség van a konyhában. Ezen szeleteljük a pékárut, daraboljuk a húst, zöldségeket vagy gyümölcsöket. Fontos, hogy a vágódeszka minden használat után rendesen meg legyen tisztítva, és a szárításáról sem szabad megfeledkezni.
Különböző méretű és anyagból készült vágódeszkákat lehet beszerezni. Jó, ha többet tartasz belőle otthon, kifejezetten praktikus, ha mindegyiknek megvan a funkciója, milyen alapanyag kerül rá. A vágódeszka készülhet műanyagból vagy fából: néhány éve még a műanyag mellett érveltek a szakértők, mondván, könnyebb tisztán tartani, azonban ma már a tudomány is ellene érvel, mivel könnyedén mikroműanyagok juthatnak a szervezetbe, amelyek az egészségre is károsan hatnak.
Az örök életű, jó minőségű fából készült vágódeszka remek befektetés, de ha nem tartod megfelelően tisztán, akkor különböző baktériumok szaporodhatnak el benne, rajta.
Így csináld!
Ahhoz, hogy elkerüld a bajt, a vágódeszkát minden használat után megfelelően el kell mosni és szárítani! A deszkát mindkét oldalán mosd át! A legegyszerűbb, ha forró vízzel végzed a takarítást, mosogatószerrel és szivaccsal. Fertőtlenítőszert is használhatsz, vagy házilag is összedobhatsz környezetbarát tisztítószert.
A legjobb, ha a félbevágott citromnak és a szódabikarbónának szavazol bizalmat, és ezekkel alaposan átdörzsölöd a deszkát. A takarításhoz ecetet és sót is használhatsz, ezekről itt olvashatsz bővebben.
A szárításra is figyelj! Nem szabad nedvesen a szekrénybe tenni a deszkát, mert úgy penészes lesz. A legjobb, ha konyharuhára fekteted és így szárítod vagy áttörlöd. A száraz deszkát pedig időnként kókusz- vagy dióolajjal is ápolhatod, úgy sokkal fényesebb lesz. Ami pedig tilos: sose tedd mosogatógépbe az eszközt, mert megrepedhet a fa, és utána már könnyedén bejutnak a bacik a rétegek közé.
Videón is mutatjuk, hogy ápold megfelelően a vágódeszkát:
@neat.caroline Cutting board cleaning hack! #kitchentips #kitchenhacks #cuttingboard #cleantok #fyp #boosblock #cleaningtips ♬ original sound - Neat Caroline
Fotók: Getty Images