10 laktató, mennyei vegán recept – Nem hiányzik belőlük a hús vagy a tejtermék
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A vegán étrendet követők sokszor inkább meggyőződésből, a bolygó védelme, illetve az állatok szeretete miatt térnek át a teljesen növényi alapú életmódra.
A vegetáriánus és a vegán életmód nem ugyanaz, bár sokan összekeverik őket, hiszen mindkettő húsmentes étrenden alapszik. Míg a vegetáriánusok legnagyobb része egyéb állati eredetű élelmiszert, mint tojást, sajtot vagy más tejterméket fogyaszt, a vegánok teljesen elhagyják ezeket. Tehetik mindezt egészségügyi, állat- vagy környezetvédelmi okokból, esetleg valamilyen ételallergia vagy intolerancia miatt, a végeredmény ugyanaz. Ha jól felépített vegán étrendet követsz, akkor semmilyen hiánybetegséged nem alakul ki, sőt, még a súlyodat is szépen kordában tudod tartani.
Vegetáriánus fogásokat sokkal egyszerűbb készíteni, na de vegánt? Az olyan alapanyagok, amelyek szinte minden ételbe kellenek, mint a tojás, tejtermék vagy sajt, itt bizony tiltólistásak. Régebben problémába ütközött az, aki pusztán növényi fehérjékből szerette volna fedezni a szükségletét, de ma már egyre több alternatíva létezik a húspótlásra, amelyek ráadásul finomak is. Az egyik ilyen a tofu vagy a szejtán, vagyis a búzahús, utóbbi nemcsak a szójára érzékenyeknek nyújt alternatívát, hanem tényleg tökéletesen pótolja az állati fehérjét.
Szerencsére egyre több, egyszerűen, különleges alapanyag nélkül is elkészíthető fogás létezik, ezekből válogattunk össze néhányat. A vegán ételekről általánosságban elmondható, hogy érdemes a szokásosnál bátrabban fűszerezni őket.
Rizottó karamellizált hagymával
Nem köret, hanem laktató főétel a rizottó, amelynek csak annyi a titka, hogy nem szabad magára hagyni készítés közben, és persze az alapanyag, pontosabban a rizs fajtája sem mindegy. Készítheted zöldségekkel vagy anélkül is, a lényeg, hogy a végeredmény krémes legyen. Ez a változat paradicsomos alapú és teljesen vegán, hiszen kókuszkrémmel készül.
Sült karfiol
Egyre népszerűbb zöldség a karfiol, nem csak rántva készítheted el, sokszínű alapanyag. Az sem mindegy, milyen formában készül, egyben, sütőben sütve teljesen más ízvilágot kap. A tahiniszósz tökéletes hozzá, valamint a kicsit édeskés ízvilágú lilahagymával is érdemes kipróbálni.
Csicseriborsós tikka masala
A növényi étrendet követők másik kedvelt alapanyaga a csicseriborsó, amelyből a szintén népszerű falafelgolyók vagy isteni kence, a hummusz is készül. Ha egészben hagyod a csicserit, akkor izgalmas fűszerezéssel és paradicsomos alapú raguval tökéletes húsmentes főételt készíthetsz belőle, például ezt a tikka masalát is.
Bulgurgombóc fűszeres paradicsommártásban
A bulgurból, ebből a nagyon egészséges köretből csicseriborsóliszttel, intenzívebb fűszerezéssel készíthetsz gombócokat is, amelyekhez csak fűszeres paradicsommártást kell összedobnod, és máris kész a könnyed és laktató főétel. A csicseriborsóliszttel tökéletesen helyettesítheted a tojást, valamint a kókuszkrém is nagyon jól illik a paradicsomhoz.
Fehérbab-pogácsa
Valamilyen finom zöldséged biztos van otthon, de ha semmit nem találsz, akkor vegyél elő egy konzervet, például fehér babot, majd készíts belőle vegán fasírtokat. Sütheted olajon, de sütőben is, azonban figyelj rá, hogy ne száradjanak ki. Ezek a kis pogácsák salátával is jól működnek, könnyed ebédet tehetsz az asztalra.
Zöldborsópörkölt bulgurral
Ki mondta, hogy pörkölt csak hússal készülhet? Ha megfelelően sűrű és finom a szaftja, akkor zöldség is lehet a feltét, például zöldborsó. Ha épp nincs szezonja, nyugodtan használj mirelitet, de a hagymát ne spórold ki belőle. A zöldborsópörkölthöz szuperül illik a bulgur.
Vegán bolognai
Az egyik családi kedvenc, a bolognai ragu is elkészíthető húsmentesen, méghozzá vöröslencséből. A vöröslencse nagyon egészséges növényi fehérjeforrás, ráadásul nem is puffaszt, mint a barna változat, sőt, még áztatni sem kell. A belőle készült ragu is sokkal hamarabb elkészül, mint a húsos változat, egyedül arra figyelj, hogy sokkal intenzívebben fűszerezd a vegán bolognai lencseragut.
Vöröslencsés chilis bab
A chilisbab-rajongók sem maradhatnak recept nélkül, ahogy a bolognainál, itt is vöröslencse helyettesíti a darált húst. Az étel lelke a sűrű, fűszeres szaft, valamint a csípősséget is szabályozhatod attól függően, hogy milyen típusú paprikával gazdagítod. A vöröslencsés chilis bab is ugyanolyan laktató, mint a húsos változat, ráadásul jóval hamarabb elkészül.
Chiapuding banánnal és kókusszal
Természetesen desszert is készülhet vegán változatban, a chiamagból álló puding tökéletes édesség. A tejet növényi itallal helyettesítsd, majd banánnal vagy egyéb gyümölccsel tudod laktatóbbá tenni, így a szénhidrátbeviteled is megfelelő lesz. A banános chiapuding tökéletes napindító vagy ebéd utáni desszert.
Hamis túrós táska
A túrót kölessel tudod helyettesíteni vegánként, olyannyira tökéletesen, hogy nem is veszed észre, hogy nem tejterméket eszel. A lényeg itt is az ízesítésen van, a köleshez a megfelelő ízhatás kedvéért citromot kell keverni. A kedvenc túrós táskádat így elkészítheted vegán verzióban is, kölessel töltve.
Fotó: cover: Getty Images, belső: Getty Images, Ács Bori, Szász Eszter / Sóbors