
Szaftos bakonyi sertésszelet sok gombával és tejföllel – Így készítve lesz a legfinomabb

Cikkek


Eredeti répatorta recept: a legjobb dolog, ami történhet veled és a répával

Brokkolis partifalatok tele fehérjével: egészséges nasi vagy könnyű vacsi
Ropogós

Medvehagymás gombafejek a sütőből: tavaszi fogás kevés munkával

Gusztusos, baconnel körbetekert csirkemáj: egyszerű, de isteni

Puha, kevert tésztás mandulatorta: tejföltől omlós a sütemény

Sűrű tárkonyos csirkeraguleves: ezután nincs szükség második fogásra

10 kérdés a magyar konyháról: mi volt a Gundel-palacsinta neve eredetileg?
A bakonyi sertésszelet igazi régi kedvenc, amit nagyon sokan szeretnek házi készítésű galuskával vagy pergős rizzsel fogyasztani.
A nagymamám sokszor készítette, emlékszem, a sűrű szaftos húshoz mindig galuskát kínált, amit deszkáról, villámmozdulatokkal szaggatott a lobogó vízbe. Én erre már képtelen vagyok, csakis nokedliszaggatón készítem a galuskát. A tartalmas pörköltféle a „bakonyi” nevet viseli, régi szakácskönyvekben és gasztroújságokban úgy írták, a bakonyi módra készült ételek gombával főnek és tejfölös habarást kapnak.
Az ízletes fogás elkészítése kissé időigényes, hiszen először a húst pirítjuk, majd ugyanabban a serpenyőben a gombát, végül jön a hagyma és minden egybekerül. Vannak receptek, amelyek szalonnát is ajánlanak bele, amit szintén serpenyőben pirítanak, én azonban ezt kihagyom, mivel a családban nem rajongunk érte.
Így lesz a legfinomabb
Régebben a gombát mindig a hússal együtt tettem a fazékba, aztán egy ismerősöm javaslatára változtattam a szokásomon. Serpenyőben pirítom a gombát, majd habarás előtt teszem vissza a fazékba. A gomba harapósabb, sokkal ízletesebb, a habarásnál pedig nem sajnálom a tejfölt - krémessé teszi a szaftot. Tálalásnál még egy adag hűvös tejföl is kerülhet az ételre, savanyú vagy uborkasaláta is nagyon illik mellé.
Bakonyi sertésszelet

Hozzávalók -+ személyre
A bakonyihoz:
- 8 szelet sertéskaraj
- 3 fej hagyma
- 40 dkg csiperkegomba
- 1 darab hegyes-erős paprika
- 1 darab paradicsom
- ízlés szerint só és bors
- 1 ek. pirospaprika
- 2 dl víz
- kevés olaj
- 1 ek. liszt
- 3 dl tejföl
A galuskához:
- 40 dkg liszt
- 3 darab tojás
- 1 nagy csipet só
- szükség szerint víz
Elkészítés:
A karajszeleteket kicsit kiklopfoljuk, majd mindkét oldalán sóval és borssal ízesítjük, hűtőbe tesszük, míg előkészítjük a többi hozzávalót.
A hagymákat finomra vágjuk a paradicsommal és a paprikával együtt.
A gombát megtisztítjuk és ízlésünk szerint feldaraboljuk.
A hússzeleteket egy nagy serpenyőben/edényben kevés olajon mindkét oldalán megsütjük, majd a kész karajt tálcára szedjük. A hús zsiradékján a gombákat megpirítjuk, majd kiszedjük, ezután a hagyma kerül a zsiradékba, dinszteljük, hozzákeverjük a paprikát és a paradicsomot. Ezután félrehúzzuk és a pirospaprikát is elkeverjük benne, utána a hús visszakerül a fazékba, körülbelül 2 deciliter vizet öntünk rá, sóval és borssal ízesítjük, 15-25 percig főzzük, amíg a hús megpuhul.
A lisztet a tejföllel csomómentesre keverjük.
A gombát a húshoz keverjük, majd 2-3 perc után a szaftból pár kanállal a tejfölhöz keverünk, utána a habarást a pörkölthöz öntjük, alaposan elkeverjük, forrásig főzzük. A kész ételt nokedli vagy rizs mellé kínáljuk.
Galuska:
A lisztet a sóval egybekeverjük, majd a közepébe mélyedést ásunk, abba ütjük a tojásokat, elkezdjük egybekeverni, közben annyi vizet adagolunk hozzá, hogy lágy masszát kapjunk.
A galuskákat lobogó vízbe nokedliszaggató segítségével beleszaggatjuk, amikor a nokedli felúszik a víz tetejére, 1-2 percet várunk, majd leszűrjük.
Fotó: Botos Claudia/Sóbors