Aranybarna, ropogós bodag: a cigány lapos kenyér élesztő és kelesztés nélkül készül
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Krémes, fahéjas sütőtöklekvár: szinte semmi munkával készül
Ropogós
Békebeli almás béles: sok gyümölccsel, fahéjjal az igazi
Jól kenhető baconös tojáskrém: ropogós kenyérre kenve mennyei
Diós, lekváros kevert süti: tojás nélkül készül
Ropogós mandulakéregben sült csirke: belül vajpuha és omlós a hús
Itt a körteszezon! Nemcsak finom, de még a szívednek is jót tesz
A cigány lapos kenyér, a bodag melegen fogyasztva a legfinomabb, remekül illik töltött káposzta és lecsó mellé, de felvágottakkal, vagy zsírral megkenve is isteni.
A szerény alapanyagokból készült ropogós cigány kenyeret régen sparhelt tetején sütötték, küllemében hasonlít a naan kenyérhez, talán picivel vastagabb nála. Az eredeti receptben liszt, só és víz szerepel, amit mára kiegészítettek egy-két hozzávalóval. Van, aki felfuttatott élesztőt ad hozzá, majd a jól eldolgozott tésztát 4 darabra osztva, vékonyra nyújtva tepsiben süti meg úgy, mintha zsemlét készítene, van, aki szódabikarbonát kever a tésztába, míg mások - köztük én is - sütőporral készítik.
Az én bodagom tésztája lágy, hasonló a nokedli állagához, olajozott tepsiben, olajos kézzel lapítom, így sütésnél kicsit megemelkedik, ropogós textúrája lesz. A cigány konyhában a bodag töltött káposzta, lecsó mellé szinte kötelező, de bármivel kínálhatjuk, akár reggelire - zöldségekkel és kolbásszal falatozva. Melegen a legfinomabb, össze is vághatjuk, de ha hagyományosan szeretnénk enni, akkor törjük a kenyeret.
Bodag
Hozzávalók 1 darabhoz
- 50 dekagramm liszt
- 1 teáskanál só
- 1 teáskanál sütőpor
- szükség szerint víz
- kevés olaj
Elkészítés:
A lisztet tálba öntjük, elkeverjük benne a sót és a sütőport, majd folyamatosan csorgatva annyi vízzel keverjük csomómentesre (pár evőkanál olajat is érdemes a tésztába keverni, de nem muszáj), amennyitől nokedlihez hasonló lágy, sűrű állaga lesz.
Előveszünk egy tepsit, kikenjük olajjal, a közepére tesszük a masszát, majd olajos kézzel kilapítjuk, széthúzzuk a tésztát, amennyire csak engedi. Még egy kis olajjal megkenjük a tetejét, majd 180 fokos előmelegített sütőben 15-25 perc alatt aranybarnára sütjük.
Fotó: Botos Claudia/Sóbors