Tárkonyos bableves kolbásszal: sűrű és laktató
Hűvösebb tavaszi napokon is jólesik a melengető tárkonyos bableves, amelyet a kolbász tesz még laktatóbbá.
Egy jó bableves nagyon jól tud esni a hidegben, nemcsak felmelegít, hanem biztosan jól is laksz tőle, utána már csak valami édességre, például palacsintára fogsz vágyni.
A bab nagyon egészséges, fehérjedús hüvelyes, ebben az ételben a csülökkel áll párba, igazi klasszikust főzhetsz így. Nem egy gyorsan elkészülő ételről van szó, a csülöknek kell jó pár óra, amíg vajpuhára fő, és utána a babnak is meg kell puhulnia. A türelem persze rózsát terem, ráadásul ez a leves másnap is finom, így néhány napig nem lesz gondod a főzésre.
A babot érdemes már előző este beáztatni. A csülköt alacsony lángon főzzük olyan puhára, hogy a csontot könnyedén ki tudjuk belőle húzni. A főzőlevét tartsuk meg.
Egy lábasban olvasszuk fel a zsírt. Dobjuk rá a paradicsomot és a paprikát, és pirítsuk 10 percig együtt. Adjuk hozzá az összenyomott fokhagymát és az apróra vágott hagymát, és öntsük fel fél deciliter vízzel. Várjuk meg, amíg felforr, és szórjuk meg pirospaprikával. Öntsük fel 1 deciliter sonkalével, és forraljuk fel újra. Öntsünk rá még 400 milliliter sonkalevet, adjuk hozzá a borsot és a babérlevelet, óvatosan sózzuk meg.
Főzzük 20 percig, majd öntsük bele a leszűrt babot, és öntsünk rá még 1 litert a sonkaléből. A babot főzzük félpuhára, majd tegyük hozzá az összevágott zöldségeket.
Készítük el a csipetkét. Gyúrjuk össze a lisztet, a sót és a tojást, majd tegyük egy fóliába és pihentessük fél órát. Miközben lisztbe mártogatjuk a kezünket, az ujjunkkal csipkedjünk le belőle kis darabokat. Tegyük lisztbe, hogy ne ragadjanak össze.
Amikor a bab megpuhult, készítsünk habarást lisztből és tejfölből, majd sűrítsük be vele a levest. Várjuk meg, míg felforr, majd adjuk hozzá a csipetkét, és főzzük még 5-6 percig.
Friss kenyérrel és a csülökkel tálaljuk.
Fotó: Szász Eszter / Sóbors
@sobors.hu