Cukor nélküli szilvalekvár sütőben: kevergetés nélkül is tökéletes lesz
Megáll benne a kanál
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Ha te is szereted az igazi, sűrű szilvalekvárt, amiben megáll a kanál, de nem szívesen állnál fölötte hosszú órákig, akkor csináld sütőben. Évek óta így készítjük, és bevált a módszer.
A titka csak annyi, hogy tényleg érett szilva kell hozzá, akkor lesz a végeredmény tökéletes, savanykásan-édes ízű. Mivel nagyon sűrűre sütjük, alig marad benne nedvesség, emiatt nem kell hozzá tartósítószer, sem cukor, mégsem fog megromlani.
A fajták közül legendásan alkalmas a besztercei szilva, ami majdnem olyan híres, mint a gönci barack. De nem csak az lesz jó, a vicces nevű nemtudom szilva például szintén tökéletes. Illetve még számtalan más fajta is, olyat keressetek a piacon, ami inkább talán aprószemű, az sem baj, ha icipicit már ráncos. Mivel a gyümölcs víztartalmától kell megszabadulnunk a lekvárkészítés során, ezúttal ne a hatalmas, lédús szemekre vadásszatok.
Az én két legnagyobb tepsimbe körülbelül 8 kiló kimagozott, elfelezett szilva fér bele a folyamat kezdetén. Mivel elég hamar összeesik valamennyire, nagyjából egy óra után bele tudok még szuszakolni nagyjából további két kilót, ha nagyon szeretnék. (Általában nem szeretnék).
Mennyi az annyi?
A 8 kilónyi szilvából körülbelül 3 kilónyi sűrű, szinte fekete lekvár lesz, a pontos mennyiség minden évben szilvafüggő, ha levesebb volt a gyümölcs, kicsit kevesebb, ha már eleve nem volt akkora a víztartalma, akkor kicsit több.
A tepsiket ne pakoljátok teljesen tele az elején, mert először elég sok levet fog ereszteni, majd ahogy elpárolog belőle a nedvesség, a benne lévő ízanyagok a lekvárunkban fognak koncentrálódni. Ha a sütő alján köt ki a lé egy része, az két okból is bosszantó: az az íz már nem lesz a mienk, és ráadásul takaríthatjuk a sütőt.
Cukor nélküli szilvalekvár sütőben
Hozzávalók 40 adaghoz
- 8 kilogramm érett szilva
Elkészítés:
2. A fél gyümölcsökkel megpakoljuk a tepsit. Arra kell figyelni, hogy az elején elég sok levet ki fog dobni magából, ami forrni-rotyogni fog, így nem praktikus csurig pakolni a tepsinket, mert akkor átbukik majd a peremén a lé.
3. Bekapcsoljuk a sütőt. Ha egy éjszakát akarsz neki adni, tedd körülbelül 120 fokra. Ha napközben csinálod, és lesz időd néha rápillantani, mehet 150 fokon is.
4. Én azt javaslom, hogy az első két-három órában mindenképpen legyél ébren, és próbáld meg a 150 fokot, mert érdemes pár óra múlva átkavarni, hogy egyenletesebben tudon sűrűsödni. Ha ennyi idő alatt eléggé összeesik, a több edényből egy edénybe rakhatjuk át a gyümölcsöt.
5. A szilvákat lassan sütjük. A lényeg az, hogy elsüljön belőle a nedvesség. Néhány óránként érdemes átkavarni.
6. Ha elérte a kívánt állagot, vagyis sűrű, fekete, és már nem folyik, hanem összeállt, készen is vagy.
7. Sterilizált (kifőzött, megmikrózott, vagy 70 fokos mosogatógépben frissen elmosott) üvegekbe adagoljuk, töltés közben néha meg-megütögetjük, hogy ne maradjanak benne levegős részek. Steril kupakkal lezárjuk, és az ágyneműtartóban, vagy paplanokkal kibélelt kosárban lassan hagyjuk kihűlni.