Édes-savanyú pácban pirított tofu – Önmagában és körettel is tökéletes
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Nagyon rég ettem tofut utoljára, szinte már el is felejtettem az ízét. Most mégis eszembe jutott, mert elhatároztam, hogy heti pár napot húsmentesnek nevezek ki.
A húszas éveimben nagyon foglalkoztatott az egészségtudatos táplálkozás, vagyis minden divatos és felkapott diétát, étkezési irányzatot kipróbáltam. Egy ideig a húst is igyekeztem mellőzni vagy legalábbis ritkítani az étkezésemben. Akkoriban nagyon keményen edzettem is, ezért sok fehérjére volt szükségem. Ekkor találtam rá a tofura, amelyet először rántottába keverve ettem, de nem igazán nyerte el a tetszésemet.
A tofu Kínából származik. Úgy készítik, hogy a megaludt szójatejből visszamaradt túrót összepréselik. Állaga a lágytól a nagyon keményig terjed. Nemcsak a kínai, hanem a japán, koreai és délkelet-ázsiai konyha alapvető élelmiszere. Magas a fehérjetartalma, így a vegetariánus étkezésbe jól beilleszthető. Önmagában nincs íze, ezért sem volt sikere nálam, viszont ha bepácoljuk, jól átveszi a fűszerek ízét, rögtön nagyobb sikert fog aratni. Ezt a pácolt tofut úgynevezett kemény tofuból készítsük.
Édes-savanyú pácban pirított tofu
Hozzávalók 4 személyre
- 400 gramm tofu
- 150 gramm petrezselyem
- 160 milliliter limelé
- 3 gerezd fokhagyma
- 2.5 teáskanál kömény
- 0.5 teáskanál füstölt paprika
- ízlés szerint só
- ízlés szerint bors
- 4 evőkanál olívaolaj
- 1 evőkanál méz
Elkészítés:
Egy tepsit takarjunk le sütőpapírral. A petrezselymet és fokhagymát vágjuk egészen apróra. A tofut vágjuk ízlés szerinti nagyságúra.
Egy tálban keverjük össze a petrezselymet, a limelevet, a fokhagymát, a köményt és a füstölt pirospaprikát. Sózzuk, borsozzuk. A felét öntsük egy zárható műanyag zacskóba, majd tegyük bele a tofut, zárjuk le, jól rázzuk össze, hogy mindenhol érje a pác. Szobahőmérsékleten hagyjuk állni, néha forgassunk egyet a zacskón.
A maradék pácot tegyük bele egy turmixgépbe. Adjunk hozzá egy marék petrezselymet, olajat és mézet, turmixoljuk össze. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.
Melegítsük elő a sütőt 220 fokra.
A tofut vegyük ki a zacskóból, hagyjuk rajta megszáradni a mázat. Mindkét oldalát sózzuk, borsozzuk, és fektessük egy sütőpapírral letakart tepsire. Addig süssük, amíg a tofu halványbarna nem lesz.
Ha kihűlt, kenjük meg a maradék páccal.
Fotó: Getty Images