Mennyei, foszlós édesburgonyás buci: másnap is ugyanolyan puha marad
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Az édesburgonya-rajongóknak kötelező kipróbálniuk ezt a puha, picit édeskés bucit, minden nélkül, önmagában is imádni fogják.
Ha unod a kenyeret, készítsd el ezt a foszlós édesburgonyás bucit, enyhén édeskés a tésztája, vajjal megkenve, felvágottal és zöldségekkel megpakolva tökéletes szendvicsalap.
Az édesburgonya nem csak ízben ad hozzá pluszt, textúrában is, sokkal puhább lesz a végeredmény, ráadásul másnap is foszlós marad. A vaj sem hiányozhat belőle, amely szintén az állagán javít.
Bár kelt tésztáról van szó, nem bonyolult az elkészítése, egy dologra azonban figyelni kell: mikor dagasztod, puhának, rugalmasnak kell lennie, ha túl ragacsos, adj még hozzá lisztet, de nem szabad túlzásba esni vele, különben kemény lesz a buci. Ha jól sikerült, levegős, buborékos és elképesztően foszlós lesz.
Édesburgonyás buci
Hozzávalók 16 darabhoz
- 1 közepes darab édesburgonya (300 gramm)
- 25 gramm élesztő (friss)
- 1 evőkanál cukor
- 120 milliliter víz (kézmeleg)
- 3 evőkanál barna cukor
- 60 gramm vaj
- 1 teáskanál só
- 2 darab tojás
- 550 gramm liszt
Elkészítés:
Az édesburgonyát főzzük puhára lobogó vízben, akkor jó, mikor könnyen belemegy a villa. Pucoljuk meg, krumplinyomóval pürésítsük. Hagyjuk kihűlni.
A kézmeleg vizet keverjük össze 1 evőkanál cukorral, majd morzsoljuk bele az élesztőt. Tegyük félre pár percre, míg az élesztő felfut.
A barna cukrot, a puha vajat, a sót, a tojást és a kihűlt édesburgonyát tegyük egy tálba. Robotgép segítségével dolgozzuk össze az alapanyagokat.
Adjunk a masszához első körben 500 gramm átszitált lisztet, illetve a felfutott élesztőt is öntsük hozzá, majd dolgozzuk egybe a tésztát. Ha nagyjából összeállt, borítsuk enyhén lisztezett felületre, majd dagasszuk 5-10 percig, míg puha, rugalmas tésztát nem kapunk. Ha ragacsos, adjunk még hozzá lisztet.
A tésztát tegyük egy enyhén kiolajozott tálba, forgassuk bele az olajba, hogy mindenhol bevonja, majd fedjük le konyharuhával és tegyük meleg helyre 1 órára, vagy míg a duplájára nem nő.
Borítsuk a megkelt tésztát enyhén lisztezett felületre, dagasszuk át, majd osszuk 16 részre. Minden részből formázzunk gombócot.
Béleljünk ki sütőpapírral egy 23x33 centis tepsit, tegyük bele sorban a gombócokat, hagyjunk köztük egy kis helyet. Takarjuk le a tepsit, majd tegyük meleg helyre, míg a gombócok duplájukra nem nőnek, nagyjából 30-45 percre van szükségük.
Melegítsük elő a sütőt 190 fokra.
Süssük a bucikat 20 percig, míg a tetejük aranybarna nem lesz.
Fotó: Sági Zsófia/Sóbors