Gulyásleves marhahúsból, sok zöldséggel: az igazi hungarikum
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Karácsonyi narancsos, gesztenyés kuglóf: csak keverj össze mindent
Ropogós
Puha mézeskalács csokiba mártva: így dobd fel az ünnepi sütit
Friss, ropogós spenótsaláta vörös áfonyával: ünnepi köret sültek mellé
Krémes karácsonyi diótorta: beragyogja az ünnepi asztalt
Gazdag, ünnepi halászlé: karácsonykor kötelező az asztalra
10 mesés aprósütemény karácsonyra: mutatósak és finomak
Ha emlékeim nem csalnak, akkor a húsleves mellett a gulyásleves volt a második étel, amit először elkészítettem. Izraelben bizony nagy sikere volt a magyar konyha eme remekének.
A gulyásleves 2017 óta számít hungarikumnak. Külföldön is az egyik legnépszerűbb magyar eredetű étel, amelyet igen sok országban hasonló néven ismernek, de az elkészítési módja nem egyezik az itthonival. Náluk a gulyásleves készítése a pörköltalappal indul, utána hígítják fel, majd adják hozzá ízlés szerint a zöldségeket.
Milyen húsból? Zöldséggel vagy anélkül?
Sokaknál igazi hitvita, hogy a gulyás milyen húsból készüljön. Szerintem éppen az a jó benne, hogy mindenki picit másképp készíti el, a saját szája íze szerint. Szerintem marhából, azon belül is lábszárból a legfinomabb, de van, aki sertéshúst tesz bele, és van, aki mindkettőt. Én csináltam már szárnyasból is, megfelelő fűszerezéssel tökéletes az ízharmónia.
A zöldségek tekintetében sincs egyetértés, van, aki szerint teljesen elhagyható, van, aki szerint gyökérzöldségek nélkül nincs gulyás. A krumpliból salátakrumplit érdemes belefőzni, a sima krumpli inkább az étel sűrítésére szolgál.
A gulyás alapvetően egytálétel, a csipetkétől még laktatóbb lesz, de azért legtöbbször még befér utána pár palacsinta. Bár a gulyáslevest a legjobb szabad tűzön, bográcsban készíteni, jó minőségű lábosban otthoni körülmények között is tökéletes lesz.
Gulyásleves
Hozzávalók 4 adaghoz
leves
- 40 dekagramm marhahús (marhalábszár)
- 40 dekagramm krumpli (salátakrumpli)
- 2 darab sárgarépa
- 2 darab fehérrépa
- 2 fej vöröshagyma
- 1 darab TV paprika
- 0.5 darab zeller
- 2 darab babérlevél
- ízlés szerint só
- ízlés szerint pirospaprika
- ízlés szerint bors
- 1 kávéskanál kömény
- 2 evőkanál zsír
- 1 darab paradicsom
csipetke
- 10 dekagramm liszt
- 2 darab tojás
- ízlés szerint só
Elkészítés:
A hagymát mossuk, pucoljuk meg, majd vágjuk apró darabokra. A húst is mossuk meg alaposan, kockázzuk fel. A zsíron pároljuk üvegesre a hagymát, vigyázzunk, meg ne égjen, majd dobjuk rá a húst is, és várjunk, amíg kifehéredik. Öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje. Tegyük bele a feldarabolt paradicsomot és paprikát is.
Alacsony hőfokon főzzük a húst, amíg majdnem teljesen puha nem lesz. Ezután tegyük bele a felkarikázott répát, fehérrépát. A zellert, a babérlevelet, a köményt és a borsot tegyük egy fűszerlabdába, és tegyük a levesbe. Sózzuk ízlés szerint, valamint tegyünk bele pirospaprikát.
Öntsünk hozzá még vizet, majd tegyük bele a felkockázott krumplit. A lisztből és a tojásból készítsünk csipetkét, és a végén azt is főzzük bele.
Fotó: Getty Images