Ropogós tócsni újkáposztából: próbáld ki a régi kedvencet szezonra szabva
Kívül ropogós, belül lágy a káposztás tócsni, a zsenge, édeskés zöldség íze dominál benne, mellé csak minimális liszt kerül.
A házi savanyú káposztának nincsen párja, köretként, savanyúságként, magában, sütve, mindenhogy isteni. Nem csak finom, nagyon egészséges is, ugyanis a fermentálásnak köszönhetően rengeteg probiotikumot tartalmaz, igazi vitaminbomba.
A fermentálás kifejezés valójában egy nagyon egyszerű technikát takar: lényegében a káposzta spontán, a saját baktériumainak a segítségével erjed meg, nem kell hozzáadni semmilyen oltóanyagot. Egyedül sóra lesz szükséged, illetve a választott fűszerekre, lehet az babérlevél, kömény, egész bors. Mivel a káposzta viszonylag sok levet enged magából, vízre sem lesz szükséged, de ha kevésbé lédús alapanyaggal dolgozol, vagy nem elegendő a folyadék mennyisége ahhoz, hogy ellepje a választott zöldséget, kipótolhatod.
A káposztát 3-7 napig hagyd szobahőmérsékleten állni, majd ha már elégedett vagy az ízével, tedd a hűtőbe további 1-2 hétre. Ott még tovább fog erjedni, de jóval lassabb lesz a folyamat.
A káposzta külső, csúnya leveleit távolítsuk el, majd mérjük meg a súlyát. 1 kiló káposztához 10-15 gramm sóval számoljunk.
A káposztát vágjuk négybe, majd minden negyedet vágjunk egészen vékony csíkokra. Használhatunk gyalut is alternatívaként.
A legyalult káposztát tegyük egy nagy, tiszta tálba, majd sózzuk. Kezdjük el összedolgozni a sóval, gyúrjuk, masszírozzuk 5-10 percig. Eközben sok levet fog engedni, minél többet, annál jobb.
Ha kiengedte a levét, adjuk hozzá a babérlevelet.
Készítsünk magunk elé egy 5 literes, sterilizált befőttesüveget, tegyük bele a káposztát. Öntsük rá a kiengedett folyadékot, majd nyomkodjuk le a káposztát, akkor jó, amikor ellepi a lé. (Ha nem elég, vízzel pótoljuk.) Tegyünk a tetejére valamilyen nehezéket, hogy a káposzta ne tudjon feljönni a tetejére.
Tegyünk az üveg tetejére egy darab folpackot, befőttesgumival rögzítsük. Tegyünk az üveg alá egy tálcát.
Tegyük a káposztát közvetlen napfénytől védett, 20-25 fok körüli helyre 3-7 napra. Naponta kétszer nyomkodjuk le a káposztát. A 3. nap után kóstoljuk meg, ha elégedettek vagyunk az ízével, tegyük rá a tetőt az üvegre, majd mehet a hűtőbe.
A hűtőben 2-3 hétig is érdemes még érni hagyni, annál finomabb és egészségesebb lesz.
Fotó: Getty Images
@sobors.hu