Így készül a csodálatos hólabda süti – Nem szabad spórolni a főzött krémen
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Régen a lakodalmak kedvelt kókuszos sütije volt a hólabda, amit sokan kozáksapka néven ismernek.
Gyerekkori kedvencem a hólabda, ahogyan anyukám készíti, a kakaós lapok között főzött krém bújik meg. Anyukám süteményei messzi földről híresek, a családunkban mindenki tudja, milyen remek önjelölt cukrász. Persze volt kitől örökölnie, a keresztanyukám tanította, az ő régi receptjei még mindig a legnagyobb kedvencek nálunk, pedig az évek alatt rengeteg újdonsággal bővült a családi receptes gyűjteményünk.
Klasszikus, hedonista recept
A desszertek világa folyamatosan változik, a 10-20-évvel ezelőtti receptek még nem voltak egészségtudatosak, inkább hedonisták, a cukrászok ezért szokták azt mondani: „ha cukrászdába mész, benne van a nevében, mit is fogsz enni”. Az igazi retró receptekben bőven van cukor, a legkedvesebb főzött krémem pedig a cukor mellett lisztet is tartalmaz.
Mivel a sütemény amúgy is elég édes, kakaóból cukrozatlant használjunk. A krém elkészítésénél legyen a kezünk ügyében tej, ugyanis majd főzés közben látjuk, hogy mennyit vesz fel a liszt.
A hólabda töltése nem éppen leányálom, időigényes és pepecs munka, de ha rákapunk és megszeretjük az édes süteményt, nem fogjuk sajnálni rá az időt. A tetejére akár olvasztott csoki is kerülhet, a régi lakodalmas időket idézve a csokis kalapok közepére egy szem dunakavicsot is tehetünk.
Hólabda
Hozzávalók 10 személyre
Tészta:
- 8 darab tojás
- 8 evőkanál forró víz
- 40 dekagramm cukor
- 4 evőkanál holland (cukrozatlan) kakaópor
- 25 dekagramm liszt
- 1 csomag sütőpor
Krém:
- 25 dekagramm vaj
- 25 dekagramm cukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 5 evőkanál liszt
- 1.2 deciliter tej (plusz a liszthez)
- 1 csomag kókuszreszelék
Tetejére:
- opcionális étcsokoládé
Elkészítés:
Tészta:
A tojásokat szétválasztjuk, a sárgáját a cukorral habosra keverjük, majd a 8 kanál forró vizet is hozzáadjuk és elkeverjük.
A tojásfehérjéket kemény habbá verjük.
A lisztet a kakaóval és a sütőporral elkeverjük, majd a tojássárgás keverékkel összekeverjük, végül a fehérjét is hozzáadjuk, óvatosan elkeverjük benne. A masszát két adagban sütjük két ugyanolyan méretű tepsiben, amit sütőpapírral bélelünk ki. A tésztát 180 fokos légkeveréses sütőben 15-30 perc alatt megsütjük, időnként ellenőrizzük, tűpróbát alkalmazzunk.
Várjuk meg, hogy a tészta kihűljön, majd karika alakú (pogácsa, fánk, esetleg pohár) szaggatóval szúrjuk ki a tésztát.
Krém:
5 evőkanál lisztet edénybe mérünk, felöntjük annyi tejjel, hogy sűrű, de folyékony legyen, csomómentesre keverjük.
Kis láng felett felforraljuk az 1,2 deciliter tejet a cukorral és vaníliás cukorral, ha forr, a lisztes keveréket fokozatosan a tejbe csurgatjuk folyamatos kevergetés mellett, csomómentes, sűrű krémmé keverjük, majd hagyjuk kihűlni. Gyakran ellenőrizzük, amíg ki nem hűl, kevergessük, nehogy megkeményedjen, csomós legyen. A kihűlt krémbe belekeverjük a vajat.
A kókuszreszeléket tálba öntjük.
Összeállítás:
Jön az összeillesztés: tegyünk magunk elé egy tésztakarikát, kenjük meg tetszőleges mennyiségű krémmel (szerényen vagy gazdagon), tegyünk rá egy másik tésztakarikát, picit nyomjuk össze, majd minden oldalát kenjük be a krémmel, végül hempergessük kókuszreszelékbe.
Ha szeretnénk, olvasszunk csokoládét, majd vonjuk be vele a tetejét.
Fotó: Getty Images