Holland almás pite rengeteg töltelékkel: ropogós morzsa borítja a tetejét
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Nem a klasszikus, de mennyei a holland almás pite, egyszerre omlós és ropogós, fűszeres és édes, ősszel kötelező elkészíteni.
A holland almás pite több ponton is eltér az általunk ismert és szeretett őszi süteménytől, de fantasztikusan finom, érdemes kipróbálni. Az alapja tipikus omlós, vajas pitetészta, azonban a tetejét nem ez díszíti, hanem ropogós morzsa. A töltelék a szokásos módon, fahéjjal készül, de az alma nem reszelve, hanem szeletelve kerül a két réteg közé. Egy kevés lisztet is érdemes a gyümölcshöz forgatni, hogy ne áztassa el a tésztát.
Fontos, hogy a pitetésztát elő kell sütni, méghozzá nehezékkel együtt, ez lehet szárazbab, -lencse vagy rizs. Azért van erre szükség, hogy ne púposodjon fel a tészta sütés közben. Az elősütött alap nem fogja magába szívni a nedvességet, tökéletesen omlós végeredmény kerül majd ki a sütőből.
Holland almás pite
Hozzávalók 8 szelethez
Tészta:
- 140 gramm liszt
- 1 evőkanál cukor
- 1 csipet só
- 110 gramm vaj
- 4 evőkanál hideg víz
Morzsa:
- 100 gramm barna cukor
- 100 gramm liszt
- 1 csipet só
- 0.25 teáskanál fahéj
- 80 gramm vaj
- 1 teáskanál vaníliakivonat
Töltelék:
- 1.2 kilogramm alma (vegyes)
- 30 gramm vaj
- 1 evőkanál citromlé
- 100 gramm cukor
- 3 csapott evőkanál liszt
- 1 teáskanál fahéj
Elkészítés:
Tészta:
Az átszitált lisztet keverjük össze a cukorral és a sóval. Adjuk hozzá a kockákra vágott hideg vajat, majd gyorsan dolgozzuk össze a liszttel, míg morzsás állagú nem lesz a tészta. Adjuk hozzá a hideg vizet is, apránként adagoljuk, akkor jó, mikor a tészta egynemű, elválik az edény falától. Csomagoljuk a tésztagombócot folpackba, majd tegyük a hűtőbe 1 órára.
Tegyük a tésztát enyhén lisztezett felületre, majd nyújtsuk 30 centiméter átmérőjű körré. Tekerjük fel a sodrófára, majd tegyük egy 23 centis, kivajazott piteformába, az oldalaira is jusson belőle, igazgassuk el benne. Tegyük így is a hűtőbe minimum 30 percre. Közben melegítsük elő a sütőt 200 fokra.
Tegyünk a pitetésztára sütőpapírt vagy alufóliát, majd szórjunk bele nehezéket, rizst vagy szárazbabot, hogy ne púposodjon fel a tészta. Süssük elő 15 perc alatt. Vegyük ki belőle a nehezéket, majd szurkáljuk meg a tésztát pár helyen. Toljuk vissza a sütőbe 8 percre. Hagyjuk kihűlni.
Vegyük lejjebb a sütőt 180 fokra.
Morzsa:
A barna cukrot keverjük össze az átszitált liszttel, a fahéjjal és a sóval. Öntsük rá az olvasztott vajat és a vaníliakivonatot, keverjük egybe. Tegyük a tésztát a hűtőbe.
Töltelék:
Az almákat pucoljuk meg, vágjuk vékony szeletekre. Keverjük össze a citromlével és az olvasztott vajjal, majd szórjuk rá a lisztet, a fahéjat és a cukrot. Keverjük alaposan össze.
Oszlassuk el a tölteléket a pitetésztán, próbáljuk úgy, hogy a szeletek szépen feküdjenek egymáson. Vegyük ki a morzsát a hűtőből, szedjük kisebb darabokra, majd szórjuk a pite tetejére. Toljuk a pitét az előmelegített sütőbe, majd addig süssük, míg az alma megpuhul, a teteje pedig aranybarna lesz, nagyjából 40-45 percig.
Fotó: Getty Images