Hogy turbózd fel az egyszerű hagymalevest, hogy ütős, immunerősítő finomság legyen?
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Beköszöntött az ősz, vele együtt a hűvösebb szelek is, ilyenkor sokkal gyakrabban kerülnek az asztalra melengető, intenzívebb fűszerezésű ételek.
A tartalmasabb tepsis fogások mellett forró leveseket is különösen jólesik ilyenkor fogyasztani. Ősszel sokak szervezete legyengül, jön a nátha, amely ellen jól lehet védekezni a meleg, fűszeres levesekkel.
Az egyik ilyen a hagymaleves, amit rengetegféle változatban el lehet készíteni. Az ízletes leves remek immunerősítő, köszönhetően a kakukkfűnek, amit frissen vagy őrölt formában kell a levesbe tenni. Náthás időszakban enyhíti a kellemetlen köhögést és a torokfájást.
A hagymaleves többféle hagymából is készülhet, a szerény alapanyagból nagyszerű ízek hozhatóak ki. Többféle módon érdemes felturbózni, lehet belőle krémleves, kaphat tárkonyos fűszerezést, de pirítós kenyérrel és sajttal is meg lehet koronázni, sőt, még kenyércipó belsejében is tálalható.
Immunerősítő hagymaleves
Hozzávalók 4 személyre
- 4 fej hagyma
- 2 evőkanál olaj
- 2 evőkanál vaj
- só és bors ízlés szerint
- 1 teáskanál kakukkfű (friss vagy őrölt)
- 1 liter alaplé
- 200 milliliter száraz fehérbor
- 1 darab babérlevél
- 8 szelet bagett
- 10 dekagramm sajt
Elkészítés:
Magas falú edényben a vajat és az olajat forrósítsuk fel, majd a vékony szeletekre vágott hagymát dobjuk bele a fazékba, sóval és borssal ízesítsük. Alacsony lángon, 20-30 perc alatt, gyakori kevergetés mellett karamellizáljuk meg a hagymát.
Miután a hagyma szépen összeesett, öntsük fel a borral, keverjük el, 2 perc után az alaplevet is öntsük rá a hagymákra. Keverjük meg a levest, a babérlevelet és a kakukkfüvet ekkor dobjuk bele, 15-25 percig főzzük.
A bagettszeleteket helyezzük tepsire, majd 180 fokos sütőben néhány perc alatt pirítsuk aranybarnára.
Az elkészült levest adagoljuk hőálló tálakba, a leves tetejére 1 vagy 2 szelet pirítós kerüljön, ízlés szerint szórjuk meg reszelt sajttal, majd toljuk 180 fokos sütőbe 2-3 percre, amíg a sajt megolvad. Tálalásnál friss kakukkfű, petrezselyem vagy metélőhagyma kerülhet a levesre, de nem kötelező.
Fotó: Getty Images